OPOLSKIE WITA – dzień dla mieszkańców narodowości ukraińskiej

27 maja w Teatrze im. Jana Kochanowskiego odbyła się akcja Opolskie Wita. W organizację przedsięwzięcia zaangażowanych było wiele instytucji opolskich, a patronat honorowy objął Marszałek Województwa Opolskiego.

Celem wydarzenia była prezentacja polskiej oraz opolskiej kultury, lokalnych atrakcji i możliwości, które oferuje miasto Opole dla swoich mieszkańców.

Program przewidywał targi informacyjne, podczas których zaprezentowały się współorganizujące wydarzenie instytucje: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Konsulat Honorowy Ukrainy w Opolu oraz Politechnika Opolska. Swoje stanowiska informacyjne zaprezentowali również Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Śląska Opolskiego, Uniwersytet Opolski, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu Wydział Ekonomiczny w Opolu, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu im. Jana Pawła II, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, Policealna Szkoła Żak, Moszna Zamek, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu, Opolski Teatr Lalki i Aktora w Opolu, Kino Meduza, biuro pośrednictwa pracy w Opolu Weegree Sp. z o.o. SK.

Na uroczystym otwarciu imprezy w imieniu Rektora Politechniki Opolskiej powitalne słowo wygłosiła dr Oksana Horobets – kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej. W swoim wystąpieniu pani Horobets zaznaczyła, że Politechnika Opolska jest bardzo przyjazna dla studentów z Ukrainy i stara się im zapewnić jak najlepsze warunki nie tylko związane ze studiowaniem i pobytem, ale również pomaga zintegrować środowisko studentów polskich i cudzoziemców.

Program wydarzenia przewidywał również koncert w Filharmonii Opolskiej Kwartetu Smyczkowego Angelus – „Chopin na cztery smyczki” oraz wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej „Canti Espositi” i Międzynarodową Wystawę Piosenki.

W trakcie całego wydarzenia na scenie Modelatorni trwały pokazy filmów przygotowanych m.in. przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, studentów Politechniki Opolskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Zwieńczeniem wydarzenia był spektakl „Moralność Pani Dulskiej” z tłumaczeniem na język ukraiński, które przygotowane zostało przez pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej.


Źródło:
https://wu.po.opole.pl/opolskie-wita-dzien-dla-mieszkancow-narodowosci-ukrainskiej/

wstecz