Nowe obiekty ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego

Dziesięciu nowym obiektom, które odegrały znaczącą rolę w historii i kulturze Europy lub w budowaniu Unii Europejskiej przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego. Decyzję ogłoszono 31 marca 2020 r.

Znak Dziedzictwa Europejskiego to obecnie kluczowa inicjatywa Unii Europejskiej na polu polityki kulturalnej, powołana w 2011 r. do promocji miejsc i wydarzeń, których symboliczna wartość opowiada o dziejach Europy. Ogólnym celem programu jest wzmocnienie u obywateli europejskich, w szczególności u młodych ludzi, poczucia przynależności do Unii Europejskiej, w oparciu o wspólne wartości i elementy europejskiej historii i dziedzictwa kulturowego. ZDE jest silnie związany z ochroną różnorodności kultur europejskich oraz międzynarodowym dialogiem, stając się narzędziem lepszego zrozumienia Europy i Unii Europejskiej w jej dzisiejszym kształcie, a także jej historii i wartości.

Dotychczas Znak Dziedzictwa Europejskiego przyznano w sumie 48 obiektom z krajów Unii Europejskiej, z których najwięcej, bo aż 6 znajduje się w Polsce (Cmentarz wojenny nr 123 – Łużna-Pustki z okresu I wojny światowej, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Unia Lubelska, Konstytucja 3 Maja). Nowy tytuł otrzymało Miejsce Pamięci w Łambinowicach i architektura Werkbundu we Wrocławiu.

Warto przypomnieć, iż w 2018 roku w ramach koordynacji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Polsce, MCK zorganizowało konferencję Znak Dziedzictwa Europejskiego, której celem była debata nad ówczesnym kształtem ZDE, a także wymiana doświadczeń z nim związanych.

– W swojej obecnej formie ZDE skutecznie łączy dziedzictwo materialne z niematerialnym. Takie obiekty jak np. zniesienie kary śmierci, nawet jeżeli symbolizuje je fizyczny dokument przechowywany w fizycznym miejscu, reprezentują wartości, które są niematerialne, ale niezwykle istotne. Powiedziałbym nawet, że perspektywa europejskiego znaczenia obiektów ZDE wpisuje element dziedzictwa niematerialnego we wszystkie obiekty, nawet te materialne – element związany z ich walorami artystycznymi – mówił w Krakowie Michel Magnier, dyrektor ds. kultury i kreatywności Komisji Europejskiej.

Jego tekst przybliżający założenia tej wspólnotowej inicjatywy znalazł się w numerze 32-33 kwartalnika „Herito”. Polecamy również atlas Marka Świdraka poświęcony wszystkim dotychczasowym wpisom na liście ZDE


Źródło:
https://mck.krakow.pl/aktualnosci/nowe-obiekty-ze-znakiem-dziedzictwa-europejskiego

wstecz