Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

I LO w Brzegu uczy historii nie tylko z podręczników

Rafał Wnuk, polski historyk i profesor nauk humanistycznych, w takich słowach scharakteryzował funkcję i rolę muzeum: „Dzisiaj muzeum to już nie jest zbiór przedmiotów, ale wielka opowieść. To potężne medium, które kształtuje wyobraźnię o przeszłości”.

Biorąc pod uwagę jego słowa, a zarazem dokonania, jako historyka, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu realizują swoją edukacyjną drogę nie tylko poprzez naukę historii z podręczników w szkolnych murach, ale również poprzez liczne podróże naukowe, które wzbogacają ich, niemałą zresztą, wiedzę.

Okazją do takiej wyprawy był dla uczniów Starego Ogólniaka z fakultetu historycznego (klasa II „a”) pod opieką p. Wojciecha Wolaka wyjazd do stolicy naszego województwa – do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w dniu 20 stycznia 2020 roku. Tam nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach pt. „Tylko w marzeniach człowiek jest naprawdę wolny” oraz zwiedzić powiązaną z warsztatami wystawę „600.000 volte NO – Gli IMI italiani in Polonia / 600.000 razy NIE – historia internowanych żołnierzy włoskich w Polsce” dotyczącą losów włoskich żołnierzy, którzy za trafili do obozów jenieckich Wehrmachtu na terenie m.in. Generalnego Gubernatorstwa.


Źródło:
https://brzeg24.pl/nasze-szkoly/154239-i-lo-w-brzegu-uczy-historii-nie-tylko-z-podrecznikow/

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego