Warsztaty edukacyjne pt. Godność ludzkiego życia. Akcja T4

Rozpoczęcie:
04-02-2020  08:00
Zakończenie:
28-04-2020  15:00
Miejsce:
Muzeum w Opolu, ul. Minorytów 3, 45-017 Opole
Organizator:
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Udział:
Bezpłatny

Zapraszamy na warsztaty towarzyszące wystawie czasowej pt. Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945. W czasie warsztatów skierowanych do uczniów starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich zadamy pytanie: Jak do tego doszło, że państwo zabijało własnych obywateli? Nikomu przecież nie wolno uzurpować sobie prawa do decydowania o wartości ludzkiego życia, bo każde życie jest niepowtarzalne i cenne. A jednak w III Rzeszy niemieckiej utrzymywanie osób niepełnosprawnych fizycznie, chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo traktowano jako problematyczne – narażało państwo na dodatkowe koszty. W efekcie tego sposobu myślenia doszło do jednej z mniej znanych zbrodni systemu nazistowskiego, tzw. Akcji T4, czyli uśmiercania osób uznanych za „niegodne” życia. Ogółem ofiarą padło ok. 200 tys. osób, w tym dzieci, nie tylko obywateli Niemiec, ale także państw okupowanej Europy.

Także we współczesnym świecie istnieje problem dehumanizowania człowieka. Stąd już tylko krok do zbrodni. Pomimo że rola praw człowieka jest szczególnie mocno ukazywana w Europie, boleśnie doświadczonej reżimami totalitarnymi: nazizmem i komunizmem, warto postawić pytanie: Czy aby na pewno wyciągnęliśmy wnioski z przeszłości?

Zapraszamy zatem Państwa wraz z uczniami na wystawę z nadzieją, że skłoni ona do głębszej refleksji oraz na warsztaty poświęcone tej właśnie problematyce: godności ludzkiego życia oraz samej akcji T4.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, połączony z odpłatnym zwiedzaniem wystawy czasowej (4 zł/os.). Zapisy na zajęcia prowadzi: .