Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Zajęcia na wystawie o jeńcach I wojny światowej

Od dziś, czyli od 15 stycznia do 7 marca 2019 r. ponownie zapraszamy do siedziby Muzeum w Opolu na zwiedzanie najnowszej wystawy czasowej pt. W obcych mundurach. Polacy-jeńcy I wojny światowej, która powstała w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Oglądając ją, będą mogli Państwo prześledzić, jak polityka mocarstw wpływała na losy Polaków. Choć w latach I wojny światowej państwo polskie nie istniało, to Polacy – żołnierze i jeńcy, niejako podwójnie zniewoleni (najpierw zmuszeni do walki za cudze interesy, a potem przetrzymywani w obozach jenieckich) starali się podkreślać swoją odrębmość, a nierzadko także ponownie włączać do walki, tym razem już o polską sprawę.

Wystawie towarzyszą bezpłatne warsztaty pt. Trudna droga do wolności: 45-minutowe lub 90-minutowe, w trakcie których uczestnicy przyswoją sobie wiedzę o różnych aspektów niewoli w czasie I wojny światowej i tworzenia tzw. Błękitnej Armii, czyli Armii Polskiej we Francji gen. Józefa Hallera. Poznając losy konkretnych ludzi, wciągniętych w machinę Wielkiej Wojny, można będzie lepiej ją zrozumieć.

Warsztaty odbywają się od poniedziałku do piątku (4 zł/os.). Zgłoszenia grup przyjmuje Magdalena Kruk-Kuchcińska, tel. 77 453 78 72, e-mail: .

Serdecznie zapraszamy!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego