Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Zajęcia archeologiczne dla szkół

Dzisiaj, tj. 11 kwietnia br., odwiedziły nas pierwsze grupy korzystające z możliwości uczestniczenia w lekcjach prowadzonych przy wystawie pt. „Między pamięcią a zapomnieniem: archeologia pierwszowojennego obozu jenieckiego w Czersku”.

Uczniowie opolskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego nr III oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr I dowiedzieli się, jak wygląda współczesna archeologia. Dużo wiedzy na ten temat, ale za pomocą interesującej prezentacji przekazał im jeden z autorów wystawy mgr Mikołaj Kostyrko. Na początku zwrócił on uwagę na często popełniany błąd mylenia archeologa z paleontologiem. Druga część zajęć prowadzona przez dra Dawida Kobiałkę miała charakter praktyczny. Młodzież mogła z bliska, na własne oczy zobaczyć przedmioty, którymi posługiwali się jeńcy z pierwszowojennego obozu w Czersku. Wśród artefaktów zgromadzonych na ekspozycji znajdują się m.in. elementy mundurów żołnierskich, naczynia metalowe, szklane butelki czy zwykłe puszki po konserwach, które przyjęły niezwykłą postać. Naukowiec tłumaczył, że: „dla nas to zwykłe śmieci, a dla przetrzymywanych mężczyzn to były prawdziwe skarby”. Z puszek wytwarzano np. kubki, a nawet biżuterię.

Uwaga, z jaką uczniowie słuchali oraz pytania, które padały, świadczą o atrakcyjności tematu. Nie dziwne, że na wystawę, która będzie prezentowana w Muzeum przy ul. Minorytów 3 do 15 maja br. wciąż zapisują się kolejne grupy.

Miejsc na zajęcia prowadzone przez archeologów już nie ma. Po nich, już od 16 kwietnia, prowadzić je będą muzealnicy. Są jeszcze wolne terminy. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Magdaleną Kruk-Kuchcińską, e-mail: , tel. 77 453 78 72.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego