„Z miłości do ludzi”

Wystawa, warsztaty, filmy oraz wykład z dyskusją – wszystkie te elementy złożyły się na program XII Nocy Muzeów w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Wspólnym mianownikiem było hasło „Z miłości do ludzi”.

W sobotni wieczór goście bardzo licznie odwiedzili Muzeum. Cieszy nas to szczególnie po trzech latach przerwy, związanej z remontem budynku. Niemal wszyscy zwiedzający kierowali się do sal wystawowych, w których ukryliśmy „intruza” – eksponat charakterystyczny dla innej niż nasza ekspozycji. Jego odnalezienie wymagało spostrzegawczości i umiejętności analizy. Wielu nie zadowalało się tym jednak i po zwiedzeniu wystawy o Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach, zapoznawało się jeszcze z ekspozycją Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi o prawach dziecka, procesie ich legislacji, zainspirowanej losami dzieci w okresie II wojny światowej.

Z drugą naszą ekspozycją związane były warsztaty dla najmłodszych „Dzieci mają głos”, prowadzone przez dr Annę Czerner i mgr Magdalenę Kruk-Kuchcińską z CMJW. Ciekawa rozmowa z dziećmi porządkująca wiele informacji, dała przyglądającym się zajęciom opiekunom wiele do myślenia. Później dzieci z zapałem i starannością wykonywały ordery uśmiechu, aby po warsztatach wręczyć je tym, których darzyły największym zaufaniem. Dorośli mieli okazję w czasie zajęć plastycznych wysłuchać wykładu Zenona Kołodzieja, specjalisty zaangażowanego w propagowanie tematyki dotyczącej praw człowieka. Jego wystąpienie „Prawa dziecka – czyj to problem?” zakończyła długa dyskusja. Gdy zapadł zmrok, na dziedzińcu zaproponowaliśmy zwiedzającym jeszcze trzy odcinki serialu „Wojna i ja”. O słuszności wyboru filmu przekonała nas niemała liczba widzów i ich pytania o produkcję.

Dziękując Państwu za udział w corocznym święcie muzealników, już dziś zapraszamy na przyszłoroczną, trzynastą edycję Nocy Muzeów w Opolu.

wstecz