Yad Vashem. Seminarium dla edukatorów z Polski

W dniach 11-23 listopada 2012 r. dr Joanna Lusek, pracownik Działu Naukowo-Badawczego, uczestniczyła w seminarium w organizowanym przez Yad Vashem i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Yad Vashem - spotkanie miejsca i czasu, w kontekście losów indywidualnych, jak i zbiorowych. W swoisty sposób łączy pokolenia - tych, którzy zginęli podczas Holokaustu; tych, którzy ocaleli i dają świadectwo oraz tych, którzy uczą się przekazywania prawdy o Zagładzie.

Yad Vashem - Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu, przy wsparciu Adelson Family Fundation, stwarza edukatorom muzealnym i nauczycielom z Polski, jak również z wielu innych państw, możliwość pogłębienia wiedzy na temat historii i kultury Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Holokaustu. Spotkania, prowadzone w ramach Międzynarodowej Szkoły Studiów nt. Holokaustu, mają charakter seminariów w postaci wykładów, warsztatów tematycznych oraz ukierunkowanego zwiedzania kompleksu muzealnego.

Udział w seminarium stwarza możliwość wielostronnego poznania żydowskiej kultury i historii, kształtowania w sobie umiejętności dostrzegania kontekstów i implikacji, wreszcie definiowania pojęcia Holokaustu. W gronie prelegentów tegorocznego seminarium znaleźli się m.in. Alex Dancyg i Orit Margaliot (opiekunowie polskich grup w Yad Vashem), Karol-Yaron Becker, dr Simcha Epstein, Batya Duir, dr Noa Mkyton, Nawa Weiss, dr Gideon Greif, dr Chawa Baruch, dr Daniel Uziel oraz Jackie Metzger, Shlomit Dunkelblum-Steiner i Yael Eagelstein. Seminarzyści mieli również okazję do spotkania się z ocalałymi - Bat-Shewą Dagan (pisarką), Aloną Frankel (pisarką) oraz Nahumem i Genją Manor.

Pobyt w Yad Vashem stanowi również okazję do zapoznania się z kompleksem muzealnym - jedynym w swoim rodzaju centrum edukacji przestrzennej, na który składają się m.in. ekspozycje Muzeum Historii Holokaustu i Muzeum Sztuki Holokaustu, dalej Sala Pamięci, Pomnik Dzieci, Dolina Gmin, Cmentarz Wojskowy, czy Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na terenie Yad Vashem znajdują się również miejsca szczególne związane z historią Polski - Plac Getta Warszawskiego oraz Plac Janusza Korczaka. Całości dopełnia Centrum Wizualne, Centrum Nauczania oraz Biblioteka i Archiwum, stanowiące największy na świecie zbiór materiałów na temat Holokaustu.

wstecz