Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

XIII sesja edukacyjna Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej - to już dziś

Dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4 odbędzie się XIII sesja edukacyjna Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej.

Sesja przeznaczona jest dla nauczycieli i edukatorów, zainteresowanych pedagogiką pamięci i edukacją historyczną. Jej pierwsza, warsztatowa część odbywa się pod hasłem „Pamięć historyczna jako źródło wiedzy aktywnej”. Jej celem jest ukazanie potrzeby przemian dotychczasowej narracji edukacyjnej, która wiążąc wydarzenia europejskiej przemocy masowej XX w. z doświadczeniem historycznym i praktykami kommemoracyjnymi, podkreślała ich znaczenie w kontekście przeszłości. Kluczowym dla warsztatów będzie ukazanie potencjału edukacyjnego/narracyjnego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Wspólnie z Państwem podejmiemy refleksję, czy i jak Muzeum może uczestniczyć w dyskusji na temat praw człowieka i prewencji we współczesności, nie rezygnując przy tym z martyrologicznego, kommemoracyjnego wobec przeszłości profilu. Warsztaty poprowadzi Małgorzata Wosińska, specjalizująca się w działaniach edukacyjnych i wystawienniczych w miejscach pamięci oraz w dyplomacji kulturalnej. Biogram prowadzącej wraz z założeniami warsztatów poniżej. Uczestnicy otrzymają materiały pomocnicze.

W drugiej części naszej sesji zostaną zaprezentowane ciekaw pomysły edukacyjne, które mogą być inspiracją w Państwa pracy.

Więcej informacji znajdą Państwo w programie.

Sesja edukacyjna finansowana ze środków Fundacji PKO Bank Polski

Pliki do pobrania

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego