Wyzwolenie Oflagu VII A Murnau

Jednym z ostatnich obozów jenieckich wyzwolonych podczas II wojny światowej był Oflag VII A Murnau, funkcjonujący na terenie Bawarii w Niemczech. Przetrzymywano w nim ponad 5 tys. oficerów Wojska Polskiego. Przez Niemców określany był jako obóz wzorcowy (Musterlager).

Przebywający tu jeńcy aktywnie podejmowali różne działania artystyczne i sportowe: działał teatr, odbywały się szkolenia i wykłady, funkcjonowała obszerna biblioteka i koleżeńskie organizacje pomocowe. Zdarzały się też ucieczki. Próba jednej z nich, podjęta z wykorzystaniem podkopu o długości 40 metrów, stała się kanwą scenariusza fabularnego filmu w reż. Marka Wortmana pt. „Wielki Wóz” (1987).

Pod koniec kwietnia 1945 roku, na wieść o zbliżających się oddziałach aliantów, Niemcy opuścili obóz przekazując dowództwo jednemu z jeńców – gen. dyw. Juliuszowi Rómmlowi i polskiej komendzie obozu. Żołnierze amerykańskiej 12. Dywizji Pancernej oswobodzili obóz dokładnie 75 lat temu – 29 kwietnia w bardzo dramatycznych okolicznościach. Tego dnia po południu z miasta nadjechały niemieckie samochody z wyższymi oficerami SS na czele, którzy mieli rozkaz wymordowania jeńców. Zaczęli strzelać w kierunku obozu. Na szczęście jednak z drugiej strony  pojawiły się amerykańskie czołgi, z których otwarto ogień do napastników, ratując tym samym jeńców. W roku 2015 wydaliśmy monografię obozu, pióra prof. dr hab. Danuty Kisielewicz, pt. Niewola w cieniu Alp. Oflag VII A Murnau, a historię  tego obozu, zapisaną na fotografiach z kolekcji Oliviera i Alaina Rempferów, zaprezentowaliśmy na wystawie.

wstecz