Wystawa na wrześniową rocznicę

Zbliżająca się 80. rocznica wybuchu II wojny światowej motywuje nas do wzmożonej pracy nad kolejną wystawą czasową. Tym razem pragniemy spopularyzować losy żołnierzy – uczestników kampanii polskiej 1939 r., skupiając się przy tym na latach niewoli, do której wrześniowcy masowo trafiali.

Nasze wysiłki koncepcyjne zdominowało jedno, kluczowe pytanie: jak pokazać trudne, dramatyczne doświadczenia polskich jeńców w sposób interesujący i możliwie wyczerpujący merytorycznie, ale też empatyczny, pobudzający emocjonalnie i skłaniający do refleksji nad brutalnie ślepym losem wojennym? Jednym z rozwiązań jest choćby zarysowanie jakże różnych scenariuszy powojennych, a także uwzględnienie w całej narracji perspektywy rodzin, które w lęku i niepewności oczekiwały na powrót do domu swoich bliskich mężczyzn, a w przypadku niewoli radzieckiej, jeszcze przez całe dekady po wojnie żyły w bolesnej niewiedzy.

Nad scenariuszem wystawy pracuje interdyscyplinarny zespół, łączący spojrzenie historyczne z socjologicznym i edukatorskim. Sami jesteśmy ciekawi efektów jego pracy, które ujawnione zostaną już niedługo – wernisaż wystawy odbędzie się 1 września br.

wstecz