Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Wystawa na wrześniową rocznicę

Zbliżająca się 80. rocznica wybuchu II wojny światowej motywuje nas do wzmożonej pracy nad kolejną wystawą czasową. Tym razem pragniemy spopularyzować losy żołnierzy – uczestników kampanii polskiej 1939 r., skupiając się przy tym na latach niewoli, do której wrześniowcy masowo trafiali.

Nasze wysiłki koncepcyjne zdominowało jedno, kluczowe pytanie: jak pokazać trudne, dramatyczne doświadczenia polskich jeńców w sposób interesujący i możliwie wyczerpujący merytorycznie, ale też empatyczny, pobudzający emocjonalnie i skłaniający do refleksji nad brutalnie ślepym losem wojennym? Jednym z rozwiązań jest choćby zarysowanie jakże różnych scenariuszy powojennych, a także uwzględnienie w całej narracji perspektywy rodzin, które w lęku i niepewności oczekiwały na powrót do domu swoich bliskich mężczyzn, a w przypadku niewoli radzieckiej, jeszcze przez całe dekady po wojnie żyły w bolesnej niewiedzy.

Nad scenariuszem wystawy pracuje interdyscyplinarny zespół, łączący spojrzenie historyczne z socjologicznym i edukatorskim. Sami jesteśmy ciekawi efektów jego pracy, które ujawnione zostaną już niedługo – wernisaż wystawy odbędzie się 1 września br.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego