Wystawa na Święto Niepodległości

W związku z obchodzonym dzisiaj w całym kraju Świętem Niepodległości nasze Muzeum, we współpracy z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju oraz Oddziałem Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Opolu, zorganizowało prezentację wystawy „Pieniądz czasów II wojny światowej”.

Ekspozycja, przygotowana przez muzeum w Dusznikach-Zdroju, i wzbogacona o muzealia ze zbiorów CMJW, jest poświęcona banknotom, którymi posługiwali się obywatele II Rzeczypospolitej podczas okupacji i w niemieckiej niewoli, a także tymi, które były planowane do wprowadzenia do obiegu. Można na niej zobaczyć zatem środki płatnicze emitowane przed okupacją i czasowo dopuszczone do obiegu w jej trakcie, jak i te tylko przygotowane do druku przez Bank Polski na emigracji, dużych rozmiarów, bogato zdobione, z postaciami ważnymi dla Polaków, z motywami nawiązującymi do folkloru lub ojczystych krajobrazów. Ich przeciwieństwem są jenieckie lagermarki – niewielkie i pozbawione zdobień niemieckie pieniądze zastępcze, które wartość nabywczą miały wyłącznie w stalagach i oflagach, w istniejących tam źle zaopatrzonych kantynach obozowych. Interesująca historia pieniądza i człowieka, historia Polski i jej obywateli podczas II wojny światowej.

Rozwój sytuacji epidemicznej spowodował, że prezentację wystawy rozpoczął e-wernisaż przygotowany w opolskiej siedzibie Muzeum. Planszową wersję ekspozycji można natomiast oglądać od wczoraj, 10 listopada br., w NBP w Opolu przy ul. ks. K. Damrota 2 B, wirtualną zaś już jutro na muzealnym Facebooku.

Zapraszamy!

wstecz