Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Wystawa Muzeum w Sejmie RP

Od poniedziałku, 11 marca br., w gmachu Sejmu RP, pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, jest prezentowana wystawa czasowa  CMJW pt. „W obcych mundurach. Polacy-jeńcy I wojny światowej”, która została przygotowana w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i zakończenia I wojny światowej. Wczoraj, 13 marca o godz. 13.00 odbyło się jej uroczyste otwarcie.

W wydarzeniu wzięło udział wielu gości. Uświetnił je swoją obecnością Jarosław Sellin sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posłanki i posłowie, kombatanci, rodziny jeńców wojennych, także prof. dr hab. Danuta Kisielewicz reprezentująca Radę Muzeum przy CMJW, młodzież oraz pracownicy Muzeum.

Uroczystość prowadził poseł Antoni Duda, który wraz z małżonką zaangażował się w  organizację prezentacji wystawy. Po powitaniu uczestników odczytał on, adresowany do niego na okoliczność wernisażu, list marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego. Następnie głos zabrał wiceminister Jarosław Sellin. Zwracając m.in. uwagę na problem, jakiego dotyczy ekspozycja, wyraził on uznanie dla Muzeum. Dyrektor Violetta Rezler-Wasielewska wyjaśniła z kolei okoliczności przygotowania wystawy, a dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego CMJW i współtwórca wystawy przybliżył jej treść. Uroczystość zakończyło zwiedzanie ekspozycji oraz rozmowy gości.

Wystawę będzie można oglądać w Sejmie RP do 18 marca br. O kolejnych miejscach jej prezentacji będziemy informować na muzealnym profilu Facebook.

fot. Marta...
fot. Marta...
fot. Marta...
wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego