Władysław Początek. Reminiscencje

Pod takim tytułem 24 maja br. (czwartek) o godz. 17.00 nasze Muzeum oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu organizują kolejne spotkanie z cyklu „Twarze Opola”. Jego bohaterem będzie artysta plastyk, o którym opowiedzą Małgorzata Futkowska oraz Jerzy Beski.

Władysław Początek (1910–1988) pochodził z Rzeszowa. Tajniki sztuk pięknych studiował w Poznaniu (w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Arty­stycznego) i Krakowie (w Akademii Sztuk Pięknych). Od 1936 r. pracował w Szkole Zawodowej Towarzystwa Szkoły Ludowej w Rzeszowie, ucząc tam rysunku. Następnie podjął pracę jako nauczyciel rysunku i technik reklamy w Gimnazjum Kupieckim w Tarnopolu. W tym mieście również na rok przed wybuchem wojny pokazał swo­ją pierwszą wystawę indywidualną. W 1940 r. w Rzeszowie otworzył pracownię usług plastycznych. Po zakończeniu woj­ny osiedlił się w Opolu. W latach 1946–1950 pracował w Państwowych Zakładach Kształcenia Handlowego, ucząc liternictwa i deko­racji. Jako zapalony społecznik był jednym z organizatorów Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej, którym później także kierował. W latach 1955–1966 stał na czele opolskiego oddziału, potem okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Był też prezesem Klubu Związków Twórczych.

Z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych wiąże go przede wszystkim zaan­gażowanie w tworzenie pierwszej stałej ekspozycji tej placów­ki.

Serdecznie zatem zapraszamy w najbliższy czwartek do opolskiej siedziby Muzeum przy ul. Minorytów 3!

wstecz