Wizyta rodzin jeńców z Oflagu VII A Murnau w muzeum w Łambinowicach

Sprawna organizacja i duże emocje – tak najkrócej scharakteryzować można spotkanie rodzin polskich oficerów przetrzymywanych latach II wojny światowej w niemieckim Oflagu VII A Murnau, które zorganizowało 25 listopada w Łambinowicach nasz Muzeum. Otwierając spotkanie, gości powitała dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska. Przedstawiła historię oraz dorobek Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu i  zaakcentowała fakt, że Muzeum jest jedyną w Polsce i w Europie instytucją o jenieckim  profilu.

Spotkanie pozwoliło uczestnikom na odświeżenie wspomnień o bliskich, wymianę informacji i tym samym uzupełnienie bądź weryfikację wiedzy na ich temat – po raz pierwszy w tak dużej liczbie do Łambinowic przyjechały dzieci, wnuki, a nawet prawnuk jeńca. W intensywnym programie znalazły się wykłady ilustrujące sposób, w jaki rodzinna pamiątka staje się muzealium. Był też czas na rozmowy z pracownikami o losach jeńców i możliwość wglądu do akt oraz spotkanie z autorką książki pt. Niewola w cieniu Alp. Oflag VII A Murnau, prof. Danutą Kisielewicz. Wielu gości przywiozło ze sobą obozowe pamiątki, a niektóre – być może w odpowiedzi na nasz apel – przekazało do Muzeum. „Murnauczycy” z zainteresowaniem zwiedzili Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach i w zadumie złożyli kwiaty, zapalili znicze. Zapoznali się też z muzealną ekspozycją.

Gościem honorowym spotkania był Andrzej Pilecki, syn rtm. Witolda Pileckiego, m.in. jeńca Lamsdorf i Murnau. Jenieckie losy rotmistrza omówił dr Piotr Stanek, natomiast Andrzej Pilecki przedstawił zapamiętany przez siebie obraz ojca – zwyczajnego, skromnego człowieka, z miłością wychowującego swoje dzieci i chętnie dzielącego się swą wiedzą i umiejętnościami z innymi. Andrzej Pilecki podkreślił także wielkie, nie zawsze zauważane bohaterstwo matki, zmagającej się samotnie z trudną codziennością. Mówiąc zaś o swoich staraniach służących zachowaniu pamięci o ojcu, wyjawił, że największą satysfakcję sprawiają mu rozmowy z młodymi ludźmi, ponieważ dają szansę na budzenie poczucie dumy narodowej i patriotyzmu. Takie spotkanie Andrzej Pilecki odbył też tuż przed przyjazdem do Łambinowic. Pomogło je zorganizować nasze Muzeum w Liceum nr I w Opolu. Spotkanie to nie było jednak jedynym tego typu, odbytym w związku z wizytą jenieckich rodzin w Łambinowicach. Również Józef Netreowicz, syn Alojzego Neterowicza, także jeńca Oflagu VII A Murnau i więźnia politycznego, którego tragiczne i skomplikowane losy utrwalił Józef Neterowicz, doprowadzając do publikacji zapisków ojca. O nim i własnych refleksjach z nim związanych rozmawiał z uczniami klas trzecich gimnazjalnych w Zespole Szkół w Łambinowicach.

Spotkanie jenieckich rodzin zakończyły pamiątkowe zdjęcia i uroczysta kolacja. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali wspaniałą, wręcz domową atmosferę i poczucie wspólnoty towarzyszące wizycie w Łambinowicach.

Zjazd „Murnauczyków” przebiegał pod hasłem: ,,Reminiscencje 72 rocznicy przybycia Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Opolskiego.

wstecz