Wizyta przedstawicieli władz Rumunii

Wczoraj, 18 kwietnia br., z roboczą wizytą przybył do Muzeum, wraz z osobami towarzyszącymi,   podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Rumunii, Nicolae Nasta. Spotkanie było kolejnym, które ma doprowadzić do wykonania konserwacji krzyży na grobach rumuńskich jeńców z I wojny światowej. Ponad 2200 z nich znajduje się na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach, 4,5-hektarowej nekropolii, która kryje prochy łącznie około 7 tys. jeńców-żołnierzy państw ententy. W sto lat od zakończenia wojny, ten szczególny zabytek wymaga pilnie zabiegów konserwatorskich. Pierwsze z nich – przypomnijmy – zostały wykonane z inicjatywy Serbów w 2014 r. Dotyczyły Pomnika Jeńców Serbskich oraz krzyży na grobach jeńców serbskich. To jednak bardzo mało, jeśli weźmiemy pod uwagę, że do dziś przetrwało ponad 6200 mogił. Nekropolia potrzebuje pomocy.

Inicjatywa Rumunów jest bardzo cenna. Dla nich łambinowicki cmentarz to miejsce, na którym spoczywa najliczniejsza w Polsce grupa żołnierzy rumuńskich. Z tego powodu w takcie wczorajszego spotkania zostały omówione – obok spraw związanych z konserwacją – także pomysły innych wspólnych polsko-rumuńskich przedsięwzięć. Będziemy o nich Państwa informować.

W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Muzeum w Łambinowicach, uczestniczyli także Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Elżbieta Molak, wójt Łambinowic, Tomasz Karpiński wraz z sekretarzem gminy Jerzym Rosińskim, oraz dyrektor Violetta Rezler-Wasielewska i Sebastian Mikulec.

Na zakończenie wizyty goście zwiedzili Stary Cmentarz Jeniecki i złożyli wieniec przed Pomnikiem Ofiar I Wojny Światowej.

wstecz