Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Więcej o wydarzeniach 5 i 6 października

Przybycie I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf to jeden z najważniejszych momentów w historii drugowojennego jenieckiego kompleksu obozowego Lamsdorf. Dlatego też kolejne rocznice tego wydarzenia obchodzimy uroczyście. Zobowiązuje nas do tego pamięć o uczestnikach tamtych wydarzeń oraz obecność gości honorowych – jeńców wojennych-Powstańców Warszawskich, którzy każdego roku przyjeżdżają do Łambinowic. W tym roku najważniejsza część uroczystości przypada w sobotę – 6 października. O godz. 11.00 zgromadzimy się w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach i oddamy hołd przetrzymywanym w Stalagu 344 Lamsdorf mężczyznom, kobietom i dzieciom, którzy trafili tu przed 74 laty. Wcześniej tego dnia, o godz. 9.30 w dawnym baraku jenieckim zostanie wystawiony spektakl pt. Przerzucane słowa, którego scenariusz powstał na podstawie jenieckiej korespondencji „przez druty”.

Tegoroczna rocznica zbiega się z 70. rocznicą śmierci rtm. Witolda Pileckiego, który również jako Powstaniec Warszawski trafił do Stalagu 344 Lamsdorf. Dlatego też 5 października br., zapraszamy na spotkanie pt. „Okiem rodziny. Okiem pisarza. Rotmistrz Witold Pilecki”. Naszymi gośćmi będą Andrzej Pilecki (syn rotmistrza), Krzysztof Kosior (prawnuk bohatera) i Marco Patricelli (autor książki Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim). Czekamy na Państwa w piątek, w opolskiej siedzibie Muzeum przy ul. Minorytów 3, o godz. 17.00. Również tego samego dnia, w godzinach przedpołudniowych w Łambinowicach i w Opolu odbędą się spotkania młodzieży z naszymi gośćmi honorowymi.

Uroczystość zostanie uświetniona przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu i odbędzie się będzie z udziałem asysty wojskowej 91 Batalionu Logistycznego w Komprachcicach.

O randze tego wydarzenia świadczy nie tylko obecność znakomitych gości, ale także patronaty honorowe, przyznane przez: Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, Wojewodę Opolskiego Adriana Czubaka, Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę oraz Konsul Honorową Włoch Monikę Kwiatosz. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Radio Opole, „Nowa Trybuna Opolska”, TVP Opole oraz Radio DOXA. W organizacji wspomagają nas: Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Prezes Zarządu Okręgu Opole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Krystyna Kulpa, Wójt Gminy Łambinowice Tomasz Karpiński.

UWAGA!

6 października br. zapewniamy bezpłatny transport z Opola do Łambinowic i z powrotem. Autokar wyjedzie z parkingu przed „Toropolem” przy ul. Barlickiego w Opolu o godz. 8.30. Przyjazd do Opola ok. godz. 15.00. Osoby zainteresowane skorzystaniem z transportu, a także delegacje i osoby pragnące złożyć wieńce, uprzejmie prosimy o zgłoszenia do 5 października, tel. 77 453 78 72, e-mail .

Pliki do pobrania

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego