Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Wernisaż już za nami

Uroczystość odbyła się 11 kwietnia o godz. 13.00 w opolskiej siedzibie Muzeum. Dyrektor dr Violetta Rezler-Wasielewska rozpoczęła otwarcie wystawy pt. Między pamięcią a zapomnieniem: archeologia pierwszowojennego obozu jenieckiego w Czersku od powitania gości. Prof. dr hab. Arkadiusz Marciniak (Instytut Archeologii, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), koordynator na Polskę europejskiego projektu badawczego pt. „NEARCH: New Scenarios for a Community-involved Archaeology”, w ramach którego ekspozycja powstała, oraz dr hab. Michał Pawleta (Instytut Archeologii, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu) wyjaśniali,  czym jest współczesna archeologia i jaka jest jej rola, zaś dr Dawid Kobiałka (Polska Akademia Nauk) oraz mgr Mikołaj Kostryko (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu) również w imieniu współautorki badań, dr Kornelii Kajdy, opowiadali m.in. o artefaktach, jakie odnaleźli w Czersku, i o zastosowanych przez siebie metodach pracy.

Podczas dyskusji i w trakcie rozmów, które toczyły się także przy zwiedzaniu wystawy, poruszono kwestie podobieństwa obozów w Czersku i Lamsdorf, pracy przymusowej jeńców w nich internowanych, aktualnie prowadzonych w Polsce prac archeologicznych, wykorzystanie w nich dronów czy stanu zachowania eksponatów. Te ostatnie skupiły uwagę zwiedzających, ponieważ autorom wystawy udało się zaprezentować przykłady tzw. sztuki okopowej oraz wiele przedmiotów użytku codziennego, będących ważnymi i interesującymi śladami po funkcjonowaniu niemieckiego obozu w Czersku.

Zarówno prezentację wystawy, jak i towarzyszące jej spotkania z archeologami, Muzeum organizuje w związku z setną rocznicą zakończenia I wojny światowej i odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Ekspozycję można zwiedzać w Muzeum w Opolu do 15 maja br. Serdecznie do tego zachęcamy.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego