W setną rocznicę I wojny światowej przywracamy pamięci Pomnik Jeńców Serbskich

25 czerwca (środa) o godz. 10.30 zapraszamy na uroczystość wieńczącą prace konserwatorskie przy Pomniku Jeńców Serbskich na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach. Organizatorami przedsięwzięcia są: Konsul Honorowy Republiki Serbii Ranko Tomović, Wójt Gminy Łambinowice Tomasz Karpiński, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu prof. dr hab. Danuta Kisielewicz i Dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska.

Pomnik Jeńców Serbskich jest najstarszym ze wszystkich łambinowickich pomników związanych z I wojną światową i jako jedyny powstał w jej trakcie. Został wzniesiony w 1917 roku przez serbskich jeńców wojennych, przetrzymywanych w niemieckim obozie Lamsdorf, by upamiętnić śmierć zmarłych tam jeńców. Jest on również jedynym figuralnym pomnikiem na terenie Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach – przedstawia pochyloną do przodu kobietę, która w skrzyżowanych dłoniach trzyma wieniec nagrobny. Postać bywa nazywana również określana mianem bolejącej Niobe – mitycznej matki, która rozpacza po utracie swoich dzieci. Niespotykana forma oraz wiek pomnika sprawiają, że jest on obiektem unikatowym w skali całej Polski.

Obecność na uroczystości odsłonięcia pomnika zapowiedzieli przedstawiciele Serbii w Polsce: Ambasador Radojko Bogojević, Konsul Mihailo Petkovski i Konsul Honorowy Ranko Tomović oraz Zoran Dordilović. Przedsięwzięcie objęli honorowym patronatem Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Krzysztof Kunert, Wojewoda Opolski, Ryszard Wilczyński oraz Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła.

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości będzie otwarcie wystawy pt. „Pomeranija. Serbscy jeńcy wojenni w II Okręgu Wojskowym Wehrmachtu 1941-1945”, przygotowanej przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Odbędzie się ono tego samego dnia (25 czerwca) o godzinie 14.00 w naszej opolskiej siedzibie przy ul. Minorytów 3.

wstecz