V edycja projektu "Lamsdorf-Auschwitz. Auschwitz-Lamsdorf"

Od 6 do 7 października trwała V edycja projektu edukacyjnego „Lamsdorf – Auschwitz. Auschwitz – Lamsdorf”, realizowanego przez nasze Muzeum oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Uczestnikami byli uczniowie pierwszej klasy o profilu społeczno-prawnym z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu pod opieką Arkadiusza Wickiewicza.

Młodzież zwiedziła obydwa miejsca pamięci, skupiając się na losach jednostek i grup, które w latach II wojny światowej przebywały w obu obozach. Pierwszego dnia zwiedzili teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, wysłuchali także prelekcji dr. Piotra Setkiewicza o pobycie jeńców brytyjskich w tym obozie. Wizytę w Oświęcimiu zakończył ciekawy warsztat na wystawie poświęconej więźniom radzieckim, prowadzony przez Mirosława Obstarczyka.

W drugim dniu projektu młodzież poznała losy jeńców wojennych, osadzonych w stalagach w Lamsdorf, koncentrując swoją uwagę na tych, którzy okres niewoli spędzili zarówno w Lamsdorf, jak i w Auschwitz. Oprócz zwiedzenia Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach obejrzeli film edukacyjny pt. Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i Miejsce Pamięci, w reż. Alicji Schatton i wzięli udział w spektaklu teatralnym pt. Przerzucane słowa, w reż. A. Czernika. Mieli też niecodzienną okazję spotkać się ze świadkiem historii – Powstańcem Warszawskim i jeńcem obozu w Lamsdorf Romualdem Malinowskim, który opowiadał im o swoich jenieckich losach. Na zakończenie wysłuchali dr. Piotra Stanka, poświęconej rtm. Witoldowi Pileckiemu oraz wzięli udział w warsztatach, prowadzonych przez dr Annę Wickiewicz i Sebastiana Mikulca.

Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.

wstecz