Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Udział Muzeum w Nocy Kultury oraz w Festiwalu Nauki

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych chętnie uczestniczy w wydarzeniach, mających na celu propagowanie kultury i nauki. Ostatni weekend był ku temu doskonałą okazją.

W piątek (31 maja br.) włączyliśmy się w kolejną edycję Nocy Kultury w Opolu. Odwiedzający opolską siedzibę Muzeum mogli zapoznać się z dwiema wystawami: stałą pt. „Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie” oraz czasową „Nie ma dzieci, są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka” (połączoną z prezentacją materiałów filmowych, dotyczących tzw. „idei korczakowskiej”). Pomysłem, który wzbudził szczególne zainteresowanie, były projekcje na dziedzińcu budynku przy ul. Minorytów 3. Zaprezentowaliśmy trzy filmy: „Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i Miejsce Pamięci” (w reż. Alicji Schatton), „Pamięć jest kluczem” – efekt projektu „Muzeum Utracone” oraz „Zdzisław Pacak-Kuźmirski” – dokument  o polskim uciekinierze z oflagu.

W niedzielę (2 czerwca br.) o swojej pracy opowiadaliśmy podczas Pikniku Naukowego, zorganizowanego w ramach XVIII Festiwalu Nauki na pl. Kopernika w Opolu. Przy naszym stoisku opowiadaliśmy o II wojnie światowej, koncentrując się na ucieczkach z obozów jenieckich. Specjalnie na to wydarzenie przygotowaliśmy quizy z nagrodami, multimedialną prezentację oraz puzzle edukacyjne.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego