Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Uczestniczyliśmy w jubileuszu Muzeum Katyńskiego

29 czerwca br. pokrewne naszemu Muzeum – Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, z którym współpracujemy od początku jego istnienia, obchodziło jubileusz 25-lecia. Placówka została bowiem otwarta 29 czerwca 1993 r. Stało się to dzięki staraniom środowisk Rodzin Katyńskich i Muzeum Wojska Polskiego.

Jej pierwsza siedziba znajdowała się w forcie „Czerniaków” i mieściła się tam aż do 2009 r., kiedy muzeum zostało zamknięte decyzją nadzoru budowlanego. Do momentu wybudowania nowej siedziby, zbiory Muzeum Katyńskiego były przechowywane oraz prezentowane w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na wystawie czasowej. We wrześniu 2015 r. muzeum zostało ponownie otwarte w nowym miejscu, które obejmuje południową część Cytadeli Warszawskiej z trzema zabytkowymi budynkami. Całość założenia ma charakter parku z centralnie umieszczonym symbolicznym Lasem Katyńskim.

To przed nim odbyła się uroczystość jubileuszowa: przemówienia, odznaczenia, podziękowania, koncert, zwiedzanie i rozmowy.

Nasze Muzeum na uroczystości reprezentowała dyrektor dr Violetta Rezler-Wasielewska.

Zdjęcia z uroczystości udostępnił nam Marcin Łada.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego