Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Stalag 344 Lamsdorf — ku końcowi

Już niedługo, bo 17 marca br. miną 74 lata od wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice). W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych trwają prace organizacyjne związane z uroczystością, upamiętniającą tę rocznicę. Dziś proponujemy Państwu rozpoczęcie śledzenia kalendarium, które przygotowaliśmy, a którego celem jest uporządkowanie dat i faktów historycznych z 1945 r., poprzedzających to wydarzenie. Zaczynamy od kilku informacji:

17 stycznia – wojna powoli dobiega końca. Pięć dni po rozpoczęciu przez Armię Czerwoną ofensywy znad Wisły, która przełamuje niemieckie pozycje obronne Grupy Armii A gen. Josefa Harpego, rozpoczęto ewakuację KL Auschwitz i jego podobozów. Tego samego dnia zaczęto też wysyłać pierwsze jenieckie transporty ze Stalagu VIII B Teschen (Cieszyn) do Lamsdorf (Łambinowice).

18 stycznia – „Reisebereitschaft!” Z powodu konieczności przygotowania w obozie Lamsdorf miejsca dla jeńców ze Stalagu VIII B Teschen (Cieszyn), w Lamsdorf zostało ogłoszone pogotowie ewakuacyjne. Każdy jeniec miał być gotowy do wymarszu w ciągu godziny od wydania rozkazu o opuszczeniu obozu.

20 stycznia – ostatnim transportem kolejowym z Lamsdorf od­jechała do Oflagu II D Gross-Born (Borne Sulinowo) grupa ponad 300 jeńców-powstańców warszawskich. Na drogę każdy otrzymał po ćwierć bochenka chleba. Transport nie dotarł do Gross Born – i ten obóz był już w trakcie ewakuacji. Jeńców z Lamsdorf skierowano do Stalagu X B Sandbostel (Dolna Saksonia). Przybyli tam po 10 dniach.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego