Spotkanie związane z wydaniem książki prof. dr hab. A.Matuchniak-Krasuskiej pt. Za drutami oflagów. Studium socjologiczne

12 grudnia (piątek) o godz. 13.00 w opolskiej siedzibie muzeum odbyło się spotkanie promujące książkę prof. dr hab. Anny Matuchniak-Krasuskiej pt. Za drutami oflagów. Studium socjologiczne, której wydawcą jest muzeum.

Spotkanie rozpoczęła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum od powitania zebranych oraz prezentacji autorki i innych osób, które uczestniczyły w pracach nad nowym wydawnictwem.

Następnie prof. dr hab. Anna Matuchniak-Krasuska zwięźle przedstawiła zawartość książki, a w interesującej rozmowie, którą prowadzili dr Renata Kobylarz-Buła i dr Piotr Stanek, odpowiedziała na szereg pytań i rozwiała wiele wątpliwości, dotyczących opisanych przez siebie kwestii.

Wyjaśniła m.in., że źródłem inspiracji do napisania książki była wojenna historia jej dziadka, kpt. Konrada Majcherskiego, który lata 1939-1945 przebył w niemieckich obozach jenieckich i pozostawił po sobie z tego czasu - obok sytuacji zapisanych w pamięci autorki, jak szczelne zasłanianie nocą okien przed światłem ulicznych lamp, przywołujących obozowy czas i wojenny koszmar czy celny, szybki wybór największej porcji jedzenia w trakcie rodzinnego posiłku - kilka pamiątek, w tym korespondencję, stanowiącą mimo osobistego charakteru ważne źródło wiedzy o życiu polskich oficerów w niemieckiej niewoli. Pamiątki te długo czekały na naukowe opracowanie, a zestawione z innymi, potwierdziły swą prawdziwość. Profesor A. Matuchniak-Krasuska napisała zatem książkę, by zachować w zbiorowej pamięci losy swojego dziadka i losy ponad 20-tysięcznej rzeszy jeńców wojennych. Ku jej ubolewaniu są one mało znane, z niewątpliwą szkodą dla wiedzy historycznej naszego społeczeństwa. Zachęcała tym samym uczestników spotkania do spisywania i zachowania rodzinnych historii.

Analizę źródeł autorka przeprowadziła w swojej książce z perspektywy socjologicznej, w której się specjalizuje. Pytana przez swoich rozmówców, wyjaśniła np. dlaczego oflagi, gdzie zamknięto polskich oficerów, uważa za klasyczne instytucje totalne, czy postawy jeńców różniły się od postaw więźniów, dlaczego analizując działalność jeńców, służącą przetrwaniu, skupiła się na wyborze kilku jej form. Zachęcona dalszymi pytaniami, objaśniła uczestnikom spotkania również specyfikę obozowego słownictwa jeńców, a także nie mniej interesującego prawa własności, którym poświęciła odrębne rozdziały w swojej pracy.

Prezentacja książki wzbudziła zainteresowanie słuchaczy. Po pytaniach dr R. Kobylarz-Buły i dr P. Stanka były następne. Dotyczyły zarówno podejścia przez autorkę do problemu, a także kwestii szczegółowych, związanych już ze specyfiką funkcjonowania oflagów. Spotkanie zakończyła dyrektor Muzeum, dziękując wszystkim za przybycie. Profesor podpisywała jeszcze przedkładane jej egzemplarze i rozmawiała z osobami, które się do niej zwróciły.

Publikacja dofinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

wstecz