Spotkanie z prof. Michałem Lisem i prof. Stanisławem Senftem

25 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie zatytułowane „Rozmowy o Opolskim Śląsku”, drugie już w tym roku przedsięwzięcie z cyklu „Twarze Opola”. Bohaterami spotkania byli wybitni historycy, badacze i znawcy tematyki śląskiej, profesorowie – Michał Lis oraz Stanisław Senft. Obydwaj związani są z tutejszym środowiskiem akademickim, przez wiele lat tworzyli podstawy nauki w Instytucie Śląskim oraz wspierali działalność naukową wielu innych placówek, w tym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.  

Spotkanie rozpoczęła dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW w Łambinowicach-Opolu, która przypomniała ideę cyklu. Sylwetki obu bohaterów przybliżyła natomiast prof. Danuta Kisielewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW w Łambinowicach-Opolu. Nakreśliła ona szeroko przebieg ich karier zawodowych oraz imponujący zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym dorobek naukowy. Wskazała na liczne elementy zbieżne w życiorysach obu badaczy. O tym, co ich łączy, ale i dzieli mówiła także w dalszej części spotkania prof. Aleksandra Trzcielińska-Polus.

Bohaterowie spotkania, na przemian ze słuchaczami, dzieli się refleksjami dotyczącymi dorobku opolskiego środowiska naukowego w zakresie badań nad historią Śląska Opolskiego. Prof. Michał Lis za swój cenny wkład w dokumentowanie historii Opola uznał starania na rzecz upamiętnienia miejsca po słynnej opolskiej synagodze, spalonej w 1938 r. przez hitlerowców w trakcie tzw. Nocy Kryształowej. Z żalem skonstatował przy tym małe w jego ocenie zainteresowanie historią w Opolu, przejawiający się m.in. brakiem periodyku czy prac monograficznych popularyzujących dzieje miasta. Jego młodszy kolega, prof. Stanisław Senft mówił m.in. o zmianach przynależności politycznej Śląska na przestrzeni wieków. Poruszył przy tym spory z przeszłości dotyczące rzekomo jedynie polskiego czy jedynie niemieckiego charakteru Śląska. Kontynuując ten wątek prof. M. Lis przypomniał, że już w XVI w. takowe spory toczyli polscy i niemieccy historycy. Poruszane przez obu badaczy wątki inspirowały słuchaczy do zadawania pytań. Prof. Adam Suchoński dopytywał m.in. o aktualność wyników plebiscytu na Górnym Śląsku w 1921 r., zamieszczonych w Encyklopedii Powstań Śląskich, wydanej przecież jeszcze przed 1989 r. Biorący udział w pracach nad tym wydawnictwem prof. M. Lis przybliżył problemy, z którymi trzeba było sobie wówczas poradzić, w tym też rolę cenzury, która zakwestionowała w sumie tylko kilka haseł. Jednym z ważniejszych tematów spotkania okazała się postać doc. Władysława Dziewulskiego, zasłużonego badacza dziejów Śląska Opolskiego, który z przyczyn politycznych nigdy nie otrzymał profesorskiej nominacji. Głos na jego temat zabrał: prof. Adam Suchoński, prof. Aleksandra Trzcielińska-Polus, prof. Aleksander Woźny oraz Andrzej Hamada, nestor opolskich architektów, a zarazem wytrawny znawca historii Opola. Z kolei prof. S. Senft przywołał postać doc. Stanisława Oswalda Popiołka, rzeczywistego organizatora Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych (pierwotna nazwa naszego Muzeum), pod którego życzliwym okiem młodzi pracownicy Działu Naukowego tej placówki uczyli się historycznego warsztatu.

Kolejne spotkanie z cyklu „Twarze Opola” już 29 czerwca. Serdecznie zapraszamy!

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola

wstecz