Spotkanie z cyklu „Twarze Opola” z Krzysztofem Ogioldą i Krzysztofem Świderskim

Wkrótce kolejne spotkanie w ramach popularnego cyklu „Twarze Opola”. Tym razem naszymi gośćmi będą Krzysztofa Ogiolda i Krzysztof Świderski, a tematykę wieczoru najlepiej zilustruje jego tytuł: CMJW – reporterskie spotkania z historią i wyjątkowymi ludźmi. Obaj panowie związani są z opolską publicystyką, nadto zawodowe pasje doprowadziły ich do naszego muzeum, choć drogi do celu były różne. Podczas spotkania dziennikarze opowiedzą o swojej współpracy z naszym muzeum, które przez wiele lat wspierali, pokazując zarówno ważne wydarzenia, jak i tę mniej spektakularną stronę naszej działalności. Przede wszystkim jednak opowiedzą o ludziach, których mieli okazję tu poznać.

Najbliższe spotkanie z cyklu „Twarze Opola”, który w tym roku organizujemy wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu odbędzie się 28 września (czwartek), o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej biblioteki, przy ul. Minorytów 4. Zapraszamy!

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola

Krzysztof Ogiolda urodził się na czarnym Śląsku w 1963 r., a do Opola przyjechał na studia i został na dobre. Absolwent polonistyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej, uczył języka polskiego w szkole i przez kilka lat prowadził w Instytucie Filologii Polskiej zajęcia, m.in. z historii literatury XX wieku i poetyki. Od 1998 r. jest dziennikarzem i publicystą „Nowej Trybuny Opolskiej”. Pracuje w dziale społecznym, pisząc m.in. o Kościele oraz o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Dwukrotnie otrzymał ogólnopolską Nagrodę im. Piotra Różyckiego – za wywiad prasowy – przyznawaną przez tygodnik „Angora” dziennikarzom prasy regionalnej. Jest współautorem (wraz z Krzysztofem Zyzikiem) dwóch tomów wywiadu-rzeki z abpem Alfonsem Nossolem: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości (Opole 2007) oraz Arcybiskup Nossol. Radość jednania (Opole 2012). Napisał także: Żeby służyć. Stacje Opieki Caritas Diecezji Opolskiej (Opole 2012), W służbie życiu i rodzinie. 20-lecie Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia (Opole 2013) oraz Rozmowy na 10-lecie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych (Opole 2015).  

Krzysztof Świderski w swojej karierze zawodowej był fotoreporterem-dziennikarzem Centralnej Agencji Fotograficznej, Polskiej Agencji Prasowej, „Super Expressu”, „Nowej Trybuny Opolskiej”. Obecnie współpracuje z Redakcją Foto PAP. Pierwsze zdjęcie opublikował w „Dzienniku Zachodnim” w 1969 r. Jest laureatem I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej w 1989 r. i Złotego Medalu w konkursie Interpress Photo w tym samym roku. Autor zdjęć prezentowanych na wielu wystawach, a także publikowanych w prasie oraz książkach i albumach w kraju i za granicą.

wstecz