Spotkanie z Bogusławem Szybkowskim pt. Moje pasje

Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców w Łambinowicach-Opolu oraz nasze muzeum zapraszają 9 grudnia o godz. 17.00 na ostatnie spotkanie z cyklu "Twarze Opola", poświęcone Bogusławowi Szybkowskiemu, znawcy fotografii i filokartystyki śląskiej oraz opolskiemu wydawcy. Spotkanie poprowadzi Sławoj Dubiel, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i opolskiej Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8.

Bogusław Szybkowski urodził się w Głuchołazach w 1948 r. Od 1965 r. mieszka w Opolu, w którym w latach 1965–1970 studiował na Wydziale Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Naukę kontynuował na Politechnice Łódzkiej, studiując włókiennictwo. W 1971 r. został kierownikiem Zakładu Przemysłu Dziewiarskiego, a później wojewódzkim inspektorem pracy w Opolu. W 1982 r. przejął sklep filatelistyczny, który nadal prowadzi.

Z pasji Bogusława Szybkowskiego do fotografii wyrosła natomiast jego fascynacja historią fotografii oraz umiejętność czytania zdjęć. Towarzyszyły temu studia i zgromadzenie jednej z największych bibliotek specjalistycznych. Bogusław Szybkowski stał się bezsprzecznie jednym z najwybitniejszych znawców fotografii i filokartystyki śląskiej, czego ciągle daje dowody, ostatnio publikując np. autorską książkę pt. Historia fotografii w Brzegu 1843–1944.

Poza kompetencją w zakresie dziejów fotografii Bogusław Szybkowski ma wyjątkowe zasługi (nie tylko dla regionu śląskiego) jako wydawca. Swoją firmę wydawniczą, pod nazwą Wydawnictwo MS, założył w 1997 r. Od tamtego momentu wydał ponad 150 albumów i książek, 26 reprintów starych map, kilkaset rodzajów pocztówek, folderów, zaproszeń i druków ulotnych. Jest redaktorem ok. 60 książek i albumów oraz autorem Rejencji opolskiej na dawnej pocztówce, Katalogu monet (dziewięć kolejnych wydań).

Z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wiążą go losy jego ojca, ppor. Mieczysława Szybkowskiego, w czasie II wojny światowej jeńca obozu oficerskiego w Murnau, jak i cenne pamiątki jenieckie przekazane w darze do muzealnych zbiorów (m.in. dwa obrazy, drewniana papierośnica wykonana w obozie, fotografie). Bogusław Szybkowski jest też współwydawcą albumu Łambinowice na dawnej pocztówce / Lamsdorf O.S. auf der alten Ansichtskarte (Opole 2005 r.).

Autorką zdjęcia Bogusława Szybkowskiego, które znalazło się na plakacie informującym o spotkaniu jest Pani Katarzyna Zawadzka.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola

wstecz