Spotkanie z Andrzejem Czernikiem pt. Moje miejsca

28 maja (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "Twarze Opola", poświęcone Andrzejowi Czernikowi – aktorowi, reżyserowi, dramaturgowi, kompozytorowi i producentowi.

Andrzej Czernik – rocznik 1957. Dyplom aktorski Związku Artystów Scen Polskich uzyskał w 1982 r. W latach 1982–1987 był aktorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Choć później związał się zawodowo przede wszystkim z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, pracował także w teatrach Krakowa, Legnicy, Gniezna czy Łodzi. Jest założycielem i dyrektorem prywatnego Teatru Eko Studio w Opolu. Zagrał kilkadziesiąt ról aktorskich w teatrze dramatycznym, filmie, telewizji. Wyreżyserował także ponad 50 spektakli teatralnych i widowisk plenerowych. Uczestniczył w festiwalach teatralnych w Polsce. Przedstawienie Piłat w jego reżyserii, było pokazane w Nowym Jorku, a Takie małe nic w Toronto w Kanadzie i Strasburgu we Francji. Jest autorem trzech sztuk teatralnych – Rajmund i Julka, Zasypani, Mikołaj II, musicalu Wybór oraz bajki Wilk Witek. Andrzej Czernik jest również producentem autorskich programów telewizyjnych oraz autorem słuchowisk radiowych. Reżyseruje w Polsce, jak i zagranicą (dwie sztuki w Chopin Theater, Chicago). Za swą działalność został wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

"Twarzą" Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu Andrzej Czernik stał się przede wszystkim reżyserując poruszające, głęboko refleksyjne spektakle teatralne, prezentowane w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Pierwszy z nich nosił tytuł Żyć za wszelką cenę. Powstał w 2008 r. na podstawie wstrząsającego dziennika jeńca radzieckiego, Siergieja Woropajewa, przetrzymywanego w latach II wojny światowej w Stalagu 318/VIII F/344 Lamsdorf (Łambinowice). Kolejny spektakl pt. Przerzucane słowa Andrzej Czernik przygotował w 2014 r. na podstawie jenieckiej korespondencji „przez druty”, kobiet i mężczyzn – uczestników Powstania Warszawskiego, którzy w liczbie blisko 6 tys. w październiku 1944 r. trafili do Stalagu 344 Lamsdorf.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz