Spotkanie pt. „Jeniecki portret rodzinny” w ramach cyklu „Twarze Opola”

22 czerwca (środa) o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum w Opolu odbędzie się spotkanie z dziennikarką, reporterką, publicystką i pisarką Henryką Wolną Van Das. Jego organizatorami są nasze Muzeum i działające przy nim Stowarzyszenie.

Henryka Wolna Van Das jest opolanką od 71 lat, tj. od momentu, kiedy w listopadzie 1945 r. jako 9-letnia dziewczynka, wraz z matką wysiadła na stacji Opole Główne. W nieodległych Chróścicach nastąpił kres ich długiej i trudnej podróży, wiodącej przez Przemyśl z Jarosławia nad Sanem – miasta, z którego pochodzili rodzice bohaterki i w którym spędziła lata wojny. W Opolu ukończyła żeńskie Liceum Ogólnokształcące, a w 1959 r. studia na kierunku filologia polska w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Jak podkreśla w swoich wspomnieniach, marzyła o studiach dziennikarskich, ale uniemożliwiła jej to patriotyczna przeszłość ojca. Po studiach przez 35 lat pracowała w zawodzie dziennikarza. Jej mistrzami byli m.in. Ksawery Pruszyński, Melchior Wańkowicz, którego miała okazję poznać podczas jego podróży po Śląsku Opolskim, Kazimierz Malczewski czy Edmund Osmańczyk, z którym blisko współpracowała. Pierwsze szlify dziennikarskie zdobywała w czasopiśmie „Katolik”, potem pracowała także w „Słowie Powszechnym” (oddział Opole) i współpracowała z Rozgłośnią Polskiego Radia oraz Instytutem Śląskim w Opolu. Zamieszczała swoje artykuły na łamach „Opola”, „Odry”, „Życia Literackiego”, „Miesięcznika Literackiego”, „Czasu Kultury”, „Śląska”, „Wiadomości Kulturalnych” i „Poglądów”. Oprócz dziennikarstwa jej pasją są literatura piękna i problematyka śląska. Najpełniejszy ich wyraz dała w najbardziej chyba znanym swoim dziele, tj. tryptyku śląskim Matka Lepiorzów, Odrzysko i Rzeka Spolegliwo. Jest autorką kilku powieści, tomów reportaży literackich i biografii oraz szeregu artykułów, a także laureatką Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka, Nagrody im. Juliusza Ligonia oraz Nagrody im. Jana Łangowskiego.

Z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu łączy ją przede wszystkim pamięć o niewoli i zainteresowanie tematyką jeniecką. Jej ojciec, Adam Wondaś, przedwojenny oficer i uczestnik kampanii polskiej 1939 r., był jeńcem obozów Wehrmachtu, w tym m.in. oflagów II A Prenzlau i VIII A Kreuzburg. Bohaterka spotkania przez wiele lat próbowała odtworzyć losy ojca. Współpracowała przy tym z Muzeum, publikując artykuły dotyczące tematyki jenieckiej. Przygotowała też publikację o niewoli radzieckiej, poświęcając ją jedynej kobiecie, zamordowanej w katyńskim lesie – Janinie Lewandowskiej (Spotkania z Janką. Biografia beletryzowana, 2010).

To ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu „Twarze Opola”. Na kolejne zapraszamy już we wrześniu.

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola

wstecz