Spotkanie pt. Profesor Janusz Sawczuk - historyk, niemcoznawca i pedagog z cyklu „Twarze Opola”

24 listopada w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Twarze Opola”, tym razem poświęcone postaci profesora Janusza Sawczuka – historyka, niemcoznawcy i pedagoga. W imieniu organizatorów obecnych powitała dr Renata Kobylarz-Buła, szczególnie ciepłe słowa kierując pod adresem bliskich – siostry i brata Profesora, którzy wzięli udział w spotkaniu. Przypomniała także ideę cyklu „Twarze Opola”, czyli popularyzację sylwetek wybitnych osób związanych z Opolem i naszym Muzeum. W kilku zdaniach przypomniała obecnym główne kierunki działalności naukowej Muzeum podkreślając wkład prof. J. Sawczuka i akcentując zwłaszcza fundamentalną dla muzeum – monografię „Hitlerowskie obozy jenieckie w Łambinowicach w latach 1939–1945”. Najistotniejsze ustalenia, zawarte w tej publikacji, znalazły się także w obszernym tekście poświęconym najważniejszemu okresowi w dziejach obozów Lamsdorf – II wojnie światowej, opracowanym wraz z prof. Stanisławem Senftem i zamieszczonym w wieloautorskiej monografii pod redakcją naukową prof. Edmunda Nowaka pt. „Obozy w Lamsdorf/Łambinowicach (1870–1946)”.

Następnie głos zabrała dr Barbara Curyło zaznaczając na wstępie, że spotkanie zaplanowane zostało jako dialog na temat wybitnej dla Opola postaci, niestety, udział prof. Anny Trzcielińskiej-Polus okazał się niemożliwy.

Dr B. Curyło na wstępie zaznaczyła, że jej relacja będzie bardzo osobista, ponieważ była studentką, magistrantką, doktorantką, a na koniec współpracownikiem Profesora. Ze słów dr B. Curyło jawi się Profesor jako wybitny naukowiec  o niezwykłym darze przenikliwej analizy, ale także wspaniały, pełen ciepła człowiek. Sylwetkę bohatera przedstawiła w trzech perspektywach: naukowej, badawczej i pedagogicznej. Janusz Sawczuk położył wielkie zasługi jako niemcoznawca i specjalista ds. procesów integracyjnych, zwłaszcza wschodniego partnerstwa.  Warto pamiętać, że w jednej z konferencji naukowych zorganizowanej przez Profesora wziął udział Hans-Gert Pöttering, ówczesny przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Barbara Curyło podkreśliła także wkład Janusz Sawczuka i jego determinację w tworzenie w Opolu wyjątkowego kierunku studiów –jakim są stosunki międzynarodowe, prowadzone przez trzy środowiska akademickie – Uniwersytet Opolski, Uniwersytet w Moguncji oraz Uniwersytet Burgundzki w Dijon.

Wiele uwagi poświęciła prelegentka postaci Profesora jako człowieka. Mówiła o jego zaangażowaniu w pracę ze studentami i młodymi naukowcami, zrozumieniu dla ich potrzeb, pełnym poświęcenia wsparciu w trudnych życiowych sytuacjach. Studenci odwzajemniali mu się tym samym, starając się podtrzymywać go na duchu w okresie choroby.

Niemniej interesujące były wypowiedzi bliskich – Profesor miał siostrę i trzech braci. Brat, Stanisław Sawczuk mówił o jego dobroci, a także o niezwykłej dbałości o kondycję fizyczną. Pomimo wielkiego zaangażowania w pracę naukową znajdował jeszcze czas aby udzielać się w różnego typu organizacjach społecznych. Pani Maria Sawczuk-Paluch podkreśliła, że dla niej kontakty z dużo starszym bratem były niezwykle inspirujące i bardzo ceniła sobie rozmowy z nim. Dodała, że córki byłyby dziś dumne – słuchając wypowiedzi na temat swojego ojca (mieszkają za granicą)

Wystąpienie poświęcone postaci profesora Sawczuka warto zakończyć przytoczeniem słów jednego z wychowanków, który stwierdził, że każda rozmowa z profesorem była jak intelektualna kroplówka. Po zakończeniu części merytorycznej uczestnicy spotkania długo jeszcze rozmawiali o Profesorze w kuluarach.

Podsumowując spotkanie, zastępca dyrektora Renata Kobylarz-Buła zachęciła do udziału w następnym spotkaniu z cyklu „Twarze Opola”, które odbędzie się 5 grudnia, a bohaterami będą Małgorzata i Andrzej Zatwarniccy.

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola.

wstecz