Spotkanie pt. Blechhammer – Lamsdorf. Wspólna historia w ramach cyklu „Łambinowickie Spotkania Muzealne”

15 czerwca w siedzibie Muzeum w Łambinowicach miało miejsce spotkanie z działaczami kędzierzyńsko-kozielskiego Stowarzyszenia Blechhammer 1944 – Waldemarem Ociepskim, Edwardem Haduchem i Marcinem Kopytko.

Spotkanie Blechhammer – Lamsdorf. Wspólna historia, było okazją do zapoznania się ze związkami i podobieństwami jakie istniały w II wojny światowej pomiędzy Blachownią (Blechhammer) a Łambinowicami (Lamsdorf). W czasie spotkania goście pokazali w jaki sposób Stowarzyszenie prowadzi swoją działalność, dociera do nieznanych historii i pielęgnuje pamięć o regionie.

Inicjator i współzałożyciel Waldemar Ociepski, wyjaśnił genezę powstania Stowarzyszenia, która wynikła z potrzeby upamiętnienia  miejsca, w którym w czasie wojny przetrzymywano wiele tysięcy jeńców, więźniów i robotników przymusowych z całego świata, a które jednocześnie było jednym z ważnych centrów przemysłowych III Rzeszy. Kolejny mówca, Edward Haduch, przedstawił działalność 15 Armii Powietrznej USAAF, której zadaniem było m.in. bombardowanie niemieckich rafinerii – Blechhammer (Blachownia), Heydebreck (Kędzierzyn), a także Odertal (Zdzieszowice), produkujących benzynę syntetyczną. Zakłady te – jak podkreślił – były kluczowe dla prowadzenia działań wojennych przez armię niemiecką. Pracowali w nich m.in. jeńcy alianccy ze Stalagu VIII B (344) Lamsdorf, którzy tworzyli oddziały robocze (Arbeitskommandos) w rejonie kędzierzyńsko-kozielskim lub ci, których wysyłano do batalionów budowlano-roboczych (BAB, tj. Bau- und Arbeitsbataillonen). O ich życiu w tych miejscach oraz o indywidualnych losach kilku z nich opowiedział z kolei Marcin Kopytko, podkreślając trudne warunki pracy oraz sposoby radzenia sobie z nimi przez jeńców.

W czasie spotkania obecni mieli okazję obejrzenia najciekawszych obiektów wojennej kolekcji m.in. części mundurów, odznak, fotografii oraz rzeczy osobistych lotników alianckich i byłych jeńców. Na co dzień obejrzeć je można w Izbie Pamięci, którą Stowarzyszenie prowadzi.

Kolejne spotkanie już 28 września. Zapraszamy!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Opolskiego.

wstecz