Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Spotkanie, będące zaproszeniem do Muzeum Katyńskiego

25 kwietnia br. gośćmi naszego Muzeum byli Sławomir Frątczak i dr Ewa Kowalska z Muzeum Katyńskiego, które jest Oddziałem Martyrologicznym Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Spotkanie pt. Żyli nie tylko dla siebie, umarli nie tylko sobie rozpoczęła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW. Wyjaśniła, że w ponad 50-letniej działalności Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, polegającej na gromadzeniu artefaktów, ich opracowywaniu i udostępnianiu oraz upowszechnianiu wiedzy o losach jeńców wojennych, jeńcy w systemie radzieckim zajmują ważne miejsce od lat 90. ubiegłego wieku. Fakt ten jest widoczny m.in. we współpracy z Muzeum Katyńskim, które zostało utworzone również w ostatniej dekadzie XX w.

Prezentacja Sławomira Frątczaka, kierownika tego muzeum, zawierała informacje o jego historii, budowie nowej siedziby w cytadeli warszawskiej, działalności i bogatych zbiorach. Miała charakter zaproszenia do zwiedzenia warszawskiego muzeum. Prelegenta cieszyła obecność młodzieży z opolskich liceów (LO nr 3 i Społeczne Językowe LO im. A. Einsteina).

Z kolei dr Ewa Kowalska skoncentrowała się na tragedii rodzin katyńskich. Szczególnym źródłem wiedzy o niej jest korespondencja jeńców z ich rodzinami. Ta sama, która – tu została przywołana nasza wystawa pt. „Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w czasie II wojny światowej” – stała się podstawą tej ekspozycji. Zdaniem dr E. Kowalskiej treść wojennych listów i kartek pocztowych jest wymownym dowodem na ponadczasowe wartości rodzinne i patriotyczne postawy.

Spotkanie zakończyło się emisją filmu Muzeum Katyńskiego pt. Sztafeta. Opowiada on historię Kacpra Ciesielskiego, studenta historii i pracownika tej instytucji, prowadzącego dochodzenie na temat zamordowanego w Katyniu pradziadka i najcenniejszej pamiątki po nim – zaginionej  kartki pocztowej.

Nawiązując do filmu, E. Kowalska zaapelowała do zebranych: „Dowiedzcie się kim byli Wasi dziadkowie i babcie, bo dopiero wtedy będziecie wiedzieć, kim Wy jesteście”.

Na spotkaniu, wśród wielu gości była również obecna prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu, Urszula Gawor z małżonkiem oraz inni przedstawiciele tej organizacji.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego