Rozmowy wybitnych historyków o Śląsku

Zapraszamy na  spotkanie pt. „Rozmowy o Opolskim Śląsku” z popularnego cyklu „Twarze Opola”. 25 maja (czwartek) o godz. 17.00 w sali konferencyjnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4, gościć będziemy dwóch wybitnych historyków, badaczy i znawców tematyki śląskiej, profesorów – Michała Lisa oraz Stanisława Senfta. Obydwaj związani są z tutejszym środowiskiem akademickim, przez wiele lat tworzyli podstawy nauki w Instytucie Śląskim oraz wspierali działalność naukową wielu innych placówek, w tym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Michał Lis (ur. 1935 r.) po wojnie przyjechał wraz z rodziną z powiatu złoczowskiego do Oławy. Po studiach w WSP w Opolu rozpoczął pracę naukową, w 1975 r. został doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, w 1987 r. doktorem habilitowanym, a w 1996 r. profesorem tytularnym. Od roku 1969 związany zawodowo z Instytutem Śląskim w Opolu, gdzie pełnił funkcje m.in. sekretarza naukowego, kierującego tą instytucją, a od 1997 r. jej Zakładem Badań Historycznych i Niemcoznawczych. Był także pracownikiem Uniwersytetu Opolskiego oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Opublikował łącznie ok. 700 prac, w tym 11 zwartych, 66 redagowanych i współredagowanych. Uczestniczy w pracach wielu organizacji naukowych i stowarzyszeń, m.in. w Komitecie Redakcyjnym „Studiów Śląskich”. Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia. 

Stanisław Senft (ur. 1944 r.) wraz z rodziną przyjechał do Opola z Warszawy w 1945 r. W 1967 r. ukończył studia historyczne w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej, w 1975 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, a habilitował się w roku 1966. Pierwszą pracę podjął w naszym Muzeum, z którym do dziś jest związany, m.in. uczestnicząc w pracach Rady Muzeum i Komitetu Redakcyjnego „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego”. Najważniejszym miejscem zatrudnienia S. Senfta był Instytut Śląski w Opolu, gdzie przez 37 lat pracował jako adiunkt, docent, a od 1998 r. – profesor PIN-Instytut Śląski w Opolu. W latach 1997-2001 był w nim zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem. Na jego dorobek składa się 7 prac zwartych oraz ponad 420 innych publikacji. Za pracę zawodową i naukową wielokrotnie nagradzany.

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola

wstecz