Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Rowerem po ścieżce historyczno-przyrodniczej w Łambinowicach

W piątek, 28 września br., blisko pięćdziesiąt osób zdecydowało się na udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez nasze Muzeum i działające przy nim stowarzyszenie. Przedsięwzięciu towarzyszyło hasło: Koło historii. Rowerem po ścieżce historyczno-przyrodniczej w Łambinowicach. Było to drugie, powakacyjne wydarzenie w ramach cyklu kulturalnego „Łambinowickie Spotkania Muzealne”. Tym razem zostało zrealizowane również w ramach akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „60+ Kultura”.

Jak się okazało, seniorzy z Łambinowic, Grabina, Bielic, Malerzowic Wielkich czy Opola, chętnie korzystają z takich propozycji, bo stanowili większość rowerzystów podążających wytyczoną przez nas trasą. Rajd adresowaliśmy jednak do wszystkich, dlatego wśród uczestników były osoby w różnym wieku.

Rowerzystą, którego pojazd zwracał powszechną uwagę był pan Michael Jonek – student Politechniki Opolskiej, członek Klubu IKS Feniks Opole, zrzeszającego osoby uprawiające kolarstwo szosowe ręczne – dyscyplinę paraolimpijską dla osób z dysfunkcjami narządu ruchu. Jego rower różni się od tradycyjnych jednośladów. Jest napędzany siłą rąk.

Spotkanie „ze sportem, przyrodą i historią” rozpoczęto w naszej siedzibie przy ul. Muzealnej 4, gdzie zebranych powitała zastępca dyrektora Muzeum dr Renata Kobylarz-Buła. Następnie, głównie z myślą o osobach, które nie miały wielu okazji, by nas odwiedzić, odbyła się projekcja filmu pt. Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i Miejsce Pamięci.

Po jego emisji wyruszono w blisko 10-kilometrową trasę, podczas której zaplanowano pięć przystanków. Pierwszym celem było pokazanie zabudowań wokół Muzeum, stanowiących najstarszą część poligonu wojskowego, który na tym terenie w drugiej połowie XX w. założyły władze pruskie. Następnie uczestnicy rajdu odwiedzili teren byłego Stalagu VIII B (obóz, w którym przetrzymywano jeńców polskich z kampanii wrześniowej, potem głównie Brytyjczyków) oraz Stalagu 318/VIII F (głównie dla żołnierzy Armii Czerwonej). Kolejnymi miejscami, gdzie zatrzymano się na dłużej były Cmentarz Jeńców Radzieckich z bardzo charakterystycznym Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych oraz Cmentarz Ofiar Obozu Pracy.

Miejsca to jedno, ale przewodnicy starali się też opowiedzieć o ludziach, spojrzeć na miejsca oczami świadków historii i ich rodzin. Jedną z takich okazji był postój przy Pomniku Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. Tam przypomniano o wybitnej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, który po powstaniu warszawskim trafił do Stalagu 344 Lamsdorf.

Ostatnim punktem rajdu był ponownie budynek CMJW, gdzie na uczestników czekał posiłek, a także mały quiz z wiedzy zdobytej podczas przejazdu. Najaktywniejszym konkursowiczom wręczono wydawnictwa Muzeum .

Zachęcamy też do obejrzenia materiałów filmowych z rajdu, które znajdują się na naszym Facebooku.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego