Rodzinne pamiątki podstawą naszych zbiorów

Wszystkim, którzy zdecydowali się przekazać rodzinne pamiątki do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, należą się szczególne podziękowania. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudno rozstać się z pamiątkami po przodkach. Naszą wdzięczność okazujemy na różne sposoby. Szczególnie doceniany przez Darczyńców – o czym informują nas listownie i telefonicznie – jest album z wizerunkami przekazanych pamiątek wraz z ich zapisem cyfrowym. W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy kolejne już albumy, które podczas zbliżających się Świąt, będą pretekstem do wspomnień w gronie najbliższych.

W proces przygotowania tego wyjątkowego wydawnictwa zaangażowany jest wieloosobowy, wykwalifikowany zespół, składający się z kilku jednostek Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych: Działu Zbiorów i Konserwacji, Archiwum oraz Sekcji Komunikacji i Wizerunku.

Przy okazji przypominamy, że pod hasłem Ocalone pamiątki, zachowana pamięć nasze Muzeum prowadzi wielką zbiórkę pamiątek jenieckich – przedmiotów używanych lub wytworzonych w niewoli. W kręgu naszych zainteresowań znajdują się m.in. dokumenty, korespondencja, rysunki, fotografie i ubrania, bez względu od stanu ich zachowania. Jedynym kryterium jest ich związek z pobytem żołnierzy w niemieckich i radzieckich obozach jenieckich oraz w obozach internowania w państwach neutralnych podczas II wojny światowej. Wszystkie przekazane dary zostają zabezpieczone, zinwentaryzowane i zdigitalizowane!

Osoby, które są zainteresowane przekazaniem rodzinnych pamiątek, proszone są o kontakt osobisty, telefoniczny, listowny lub mailowy. Za zbiórkę odpowiedzialny jest Dział Zbiorów i Konserwacji Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, ul. Muzealna 4, 48–316 Łambinowice, tel./fax +48 77 434 34 75, e-mail: .

wstecz