Rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego

Dzisiaj przypada 72. rocznica stracenia rotmistrza Witolda Pileckiego, kawalerzysty, żołnierza Armii Krajowej, „ochotnika do Auschwitz” i autora tzw. Raportów Witolda, jednego z pierwszych świadectw ludobójstwa europejskich Żydów dokonanego w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Biografia Pileckiego bogata jest w wyjątkowe doświadczenia. Po zakończeniu  wojny obronnej Polski 1939 r. aktywnie działał w konspiracji tworząc struktury podziemia. We wrześniu 1940 r. dobrowolnie trafił do KL Auschwitz, gdzie tworzył ruch oporu i skąd wraz z innymi więźniami brawurowo zbiegł. Walczył w powstaniu warszawskim, po jego upadku trafił na krótko do Stalagu 344 Lamsdorf, a następnie do Oflagu VII A Murnau.   

Po wojnie próbował dalej działać w konspiracji, ale został aresztowany przez powojenne władze komunistyczne, które oskarżyły go o zdradę państwa, działalność na rzecz obcego wywiadu i przygotowywanie zamachów na komunistycznych dygnitarzy, skazując na karę śmierci, którą wykonano. Pochowany został najprawdopodobniej na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym „miniwykładem o jenieckich sprawach”. Opowieść naszego kolegi dra Piotra Stanka publikujemy tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=hptjZFu25Lw&t=797s

wstecz