Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Rocznica Powstania Warszawskiego w Łambinowicach

Zbliża się 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Będziemy ją obchodzić w najbliższy czwartek, 1 sierpnia, także w Łambinowicach. Przypomnimy w ten sposób, że wielu uczestników tej największej operacji militarnej Armii Krajowej trafiło do niewoli niemieckiej, w tym aż w 1/3 również do Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice). Wśród nich były dzieci, jak np. Jerzy Szulc, który 1 sierpnia 1944 r. obchodził swoje dziesiąte urodziny.

Oto jak zapamiętał moment wybuchu Powstania: Wchodząc właśnie do Zgrupowania „Chrobry II”, podałem niewłaściwą datę urodzenia: podałem się o dwa lata starszy. Nie przyjęto by mnie, bo miałem dziesięć lat, tak że podałem się na dwanaście lat, i byłem łącznikiem. Znałem dobrze tereny Śródmieścia, kolegów ze zgrupowania wszędzie prowadziłem, byłem po prostu takim, jak to się mówi, przepraszam, cwaniakiem warszawskim.

Przywołujemy tę postać, gdyż w naszym Muzeum temat najmłodszych poruszany jest wielokrotnie, np. na wystawie „Nie ma dzieci, są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka” oraz towarzyszących jej warsztatach. Trudno o bardziej wyrazisty przykład dziecięcych dramatów, będących następstwem konfliktów wojennych.

Serdecznie Państwa zapraszamy 1 sierpnia br. przed Pomnik Powstańców Warszawskich-Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. O godzinie 10:00 złożymy tam kwiaty i zapalimy znicze.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego