Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Rocznica 1 września w Zeithain

W poniedziałek, 3 września, dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz jej zastępca dr Renata Kobylarz-Buła wzięły udział w uroczystościach związanych z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej w Saksonii, które zorganizowali: Miejsce Pamięci Ehrenhain Zeithain, Instytut Polski w Lipsku i Niemiecko-Polskie Stowarzyszenie Saksonii.

Rozpoczęły się one o godzinie 11.00 w muzeum, które działa w Miejscu Pamięci Ehrenhain Zeithain, od wykładu dr Violetty Rezler-Wasielewskiej pt. „Jeńcy wojenni w polskiej kulturze pamięci o II wojnie światowej”. Dr Renata Kobylarz-Buła przedstawiła natomiast gościom naszą wystawę „Portrety jeńców”, która jest prezentowana obecnie w Zeithain.

Kolejnym punktem obchodów rocznicy było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na Cmentarzu Wojennym w Neuburxdorf (dzielnica miasta Bad Liebenwerda), gdzie znajdują się m.in. prochy polskich jeńców wojennych zmarłych podczas II wojny światowej w tzw. Polskim Szpitalu Wojskowym w Zeithain. Ten uroczysty moment poprzedziły przemówienia burmistrza Bad Liebenwerdy Thomasa Richtera oraz przedstawiciela Ambasady Polskiej w Berlinie Dariusza Pawłosia. Uczestnicy obchodów zwiedzili następnie cmentarz.

Podobna w charakterze uroczystość odbyła się również na Cmentarzu Wschodnim w Lipsku, gdzie także znajdują się prochy Polaków zmarłych w latach II wojny światowej. Przypominał o tym przed pomnikiem poświęconym ich pamięci, burmistrz Lipska oraz księża miejscowych parafii katolickiej i ewangelickiej.

Następnie w kościele pw. św. Mikołaja w Lipsku goście wzięli udział w słowno-muzycznej modlitwie w intencji pokoju. Koncert z udziałem instrumentalistów, wykonał chór mieszany.

Obchody zakończyło spotkanie w Instytucie Polskim w Lipsku. W jego trakcie została zaprezentowana działalność Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, Miejsca Pamięci Ehrenhain Zeithain, Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Goście zwiedzili również wystawę, która była poświęcona Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP w latach II wojny światowej.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego