Relacja ze spotkania z Bogusławem Szybkowskim pt. Moje pasje

9 grudnia o godz. 17.00 odbyło się spotkanie z cyklu "Twarze Opola", poświęcone Bogusławowi Szybkowskiemu, znawcy fotografii i filokartystyki śląskiej oraz opolskiemu wydawcy. Prowadził je Sławoj Dubiel, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i opolskiej Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8.

Spotkanie rozpoczęła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum, która przedstawiła sylwetkę Bogusława Szybkowskiego i zaprezentowała jego związki placówką: losy jego ojca, ppor. Mieczysława Szybkowskiego, w czasie II wojny światowej jeńca m.in. Oflagu VII A Murnau, po którym cenne pamiątki B. Szybkowski przekazał w darze do muzealnych zbiorów (m.in. dwa obrazy, drewniana papierośnica wykonana w obozie, fotografie); ekspertyzy filatelistycznych kolekcji z obozów jenieckich czy wydanie wspólnego albumu Łambinowice na dawnej pocztówce / Lamsdorf O.S. auf der alten Ansichtskarte (Opole 2005). Prowadzący spotkanie Sławoj Dubiel, podkreślając wiele pasji bohatera spotkania, poprosił go o ich omówienie. "Zbierałem właściwie wszystko i od zawsze" – podkreślił na wstępie B. Szybkowski – "Najpierw były to guziki i liście, potem monety i znaczki." Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć wiele cennych i interesujących informacji o imponującej kolekcji pocztówek, jaką zgromadził, i o ich historii. Kilka szczególnie wyjątkowych zaprezentował zebranym. W podobny sposób przedstawił swoją pasję kolekcjonowania znaczków. Była też mowa o fotografii, w której historię zagłębia się od wielu lat i relacjonuję ją w kolejnych wydawnictwach.

Kolejną częścią spotkania była dyskusja, w której głos zabrał m.in. prof. dr hab. Sławomir S. Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Z ubolewaniem zauważył, że kolekcjonerstwo jest coraz mniej popularne, tym większym uznaniem należy obdarzać tych, którzy je uprawiają. Bardzo wysoko ocenił też działalność B. Szybkowskiego jako wydawcy. Prof. dr hab. Danuta Kisielewicz,  członek Rady Muzeum oraz kierująca Stowarzyszeniem Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu podziękowała za podarowanie muzeum cennych pamiątek. Zapowiedziała, że w jej najnowszej książce o Oflagu VII A Murnau znajdzie się informacja o ppor. Mieczysławie Szybkowskim. Słuchacze zadawali jeszcze pytania dotyczące kolekcjonerstwa i fotografii, na które B. Szybkowski wraz z S. Dubielem udzielali wyczerpujących odpowiedzi.

Spotkanie zakończyła dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska. Informując że kończy ono tegoroczny cykl, przypomniała postacie, które były prezentowane w jego trakcie w 2014 r. Następnie podziękowała wszystkim za udział oraz zaprosiła do kontynuowania  rozmów przy kawie i herbacie, a także do zwiedzania nowej wystawy czasowej.

Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola

wstecz