Relacja ze spotkania z Andrzejem Czernikiem pt. Moje miejsca

28 maja (czwartek) o godz. 17.00 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "Twarze Opola", poświęcone Andrzejowi Czernikowi - aktorowi, reżyserowi, dramaturgowi, kompozytorowi i producentowi.

Spotkanie rozpoczęła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum, która przypomniała ideę cyklu "Twarzy Opola". Przedstawiła postać Andrzeja Czernika i jego związki z Muzeum. Pierwszy ze spektakli zrealizowanych dla Muzeum nosił tytuł Żyć za wszelką cenę. Powstał w 2008 r. na podstawie wstrząsającego dziennika jeńca radzieckiego, Siergieja Woropajewa, ze Stalagu 318/VIII F/344 Lamsdorf (Łambinowice). Kolejny spektakl pt. Przerzucane słowa, przygotował w 2014 r. na podstawie jenieckiej korespondencji "przez druty", kobiet i mężczyzn - uczestników Powstania Warszawskiego, którzy w liczbie blisko 6 tys. w październiku 1944 r. trafili do Stalagu 344 Lamsdorf. Następnie A. Czernik zaprezentował miejsca, które miały wpływ na jego życie. Pierwszym z nich był Gryfów Śląski, rodzinne miasto aktora, a kolejnym Kraków, w którym studiował i miał szczęście zetknąć się z najwybitniejszymi polskimi aktorami i reżyserami. Duże znaczenie miała dla niego Legnica i jej teatr – pierwsze miejsce pracy. Z Gnieznem był związany, bo sam tam próbował tworzyć teatr. Inne ważne miasta w jego życiu to Kalisz ze swoim Teatrem im. W. Bogusławskiego i Domem Aktora, w którym zaprzyjaźnił się z palaczem, ciekawie patrzącym na świat człowiekiem, oraz wówczas szarobura Łódź, gdzie na ulicy Piotrkowskiej kolega radził mu, by nie patrzeć pod nogi, a w niebo. Zawodu producenta A. Czernik uczył się, przebywając w wielu miejscach Stanów Zjednoczonych. Wracał z nich do Polski przez Warszawę, która nie zachwyciła go wówczas swoją drapieżnością i spowodowała, że osiadł w Opolu. Tu rozpoczął tworzyć: w Muzeum Diecezjalnym wystawił "Piłata", w Muzeum Śląska Opolskiego "Adama i Ewę" Marka Twaina, w Muzeum Wsi Opolskiej "Wesele" i "Chłopów", "Wianki" – spektakl nad Odrą, "Romeo i Julia" – spektakl nad Młynówką. Przygotował również inscenizację z okazji 90 rocznicy powstania śląskiego na Górze św. Anny.

Andrzej Czernik – zachęcany przez słuchaczy – opowiedział o kulisach założenia Teatru Eko Studio, ważnych osobach w swojej twórczości: Elżbiecie Piwek, Bolesławie Polnarze, Andrzeju Czyczyło, mistrzach: Tadeuszu Konwickim, Konradzie Swiniarskim i Andrzeju Wajdzie czy stosunku do teatru i otwartości na zmiany. Spotkanie zakończyła dr Violetta Rezler-Wasielewska. Dziękując zabranym za udział w spotkaniu, zaprosiła do kontynuowania rozmów przy kawie i herbacie.

wstecz