Relacja ze spotkania pt. „Mikrofon i pióro”

19 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Twarze Opola”, którego bohaterką była Teresa Zielińska, wieloletnia dziennikarka radiowa oraz autorka książek i artykułów, przede wszystkim z dziedziny kultury. Licznie zebrane grono słuchaczy zaciekawił niewątpliwie jej bogaty życiorys, w którym ważnymi punktami odniesienia są trzy miasta: Bogatynia, gdzie spędziła dzieciństwo; Wrocław z czasów studiów oraz Opole, z którym związała całe swoje życie zawodowe. W rozmowie z prowadzącą spotkanie Krystyną Lenart-Juszczewską wspominała te miejsca oraz ludzi, związanych z nimi. Z niektórymi się przyjaźniła, z wieloma natomiast współpracowała na różnych etapach swojej drogi zawodowej, tj. w Pracowni Sztuk Plastycznych, Radio Opole czy Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Praca w Muzeum stanowiła dla niej całkiem nowy obszar aktywności, zdominowany – inaczej niż dotychczas – przez tragedię wojny, śmierć i cierpienie. Także tu szukała tematów, które pokazywałyby nieco inny obraz życia „za drutami”. Stąd jej zamiłowanie do zagadnienia sztuki w niewoli czy ucieczek z obozów jenieckich, i to tych najbardziej strzeżonych, tzw. obozów specjalnych. Jednym z nich, Oflagiem VIII B Silberberg (Srebrna Góra), usytuowanym w twierdzy, zajmowała się wyjątkowo wnikliwie, publikując artykuły na łamach „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego” i przeprowadzając wywiady ze świadkami wydarzeń.

Dużą część spotkania zdominowały wspomnienia Teresy Zielińskiej z pracy w opolskiej rozgłośni radiowej. Jej rozpoznawalny głos przez wiele lat towarzyszył słuchaczom audycji poświęconych kulturze i był kojarzony z profesjonalizmem dziennikarskim. Po przejściu na emeryturę, przyszły kolejne wyzwania: stanowisko rzecznika Politechniki Opolskiej, a następnie współpraca z Uniwersytetem Opolskim. W tym czasie wydane zostały także dwie książki autorstwa bohaterki: Z Kresów do Opola, poświęcona Kresowianom-pracownikom Politechniki Opolskiej oraz Nauka & Biznes. O inspiracji i kolejnych etapach powstawania tych publikacji, a także o obecnych planach wydawniczych, Teresa Zielińska opowiadała, prowadząc dialog z uczestnikami spotkania.

Wielu słuchaczy nawiązywało do jej wypowiedzi, np. Roman Kirstein, działacz „Solidarności”, odniósł się do publikacji Nauka & Biznes, na łamach której została nakreślona jego sylwetka, czy Bogusław Laitl, który przypomniał o wspólnym zaangażowaniu w tworzenie filmowego klubu dyskusyjnego. Bohater poprzedniego spotkania cyklu, Edmund Borzemski także wspominał owocną współpracę z Teresą Zielińską oraz jej pomoc w „oswajaniu” mikrofonu. O kilku latach wspólnej pracy z bohaterką spotkania opowiedziała również prof. Danuta Kisielewicz.

Podsumowując spotkanie, dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska, jeszcze raz podkreśliła związek bohaterki z naszą placówką i zaprosiła zebranych na kolejne spotkania z cyklu „Twarze Opola”. 

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola

wstecz