Relacja ze spotkania pt. „Jeniecki portret rodzinny”

Bohaterką ostatniego przedwakacyjnego spotkania z cyklu „Twarze Opola” była Henryka Wolna Van Das, córka jeńca obozów Wehrmachtu, a zarazem dziennikarka, reporterka i pisarka związana od lat młodzieńczych z Opolem. W rozmowie z Januszem Wójcikiem przedstawiła swoje wspomnienia i refleksje związane z tematyką niewoli.

Początek spotkania poświęcony był rozważaniom na temat rodzinnej genealogii pisarki, której przodkowie mieli holenderskie korzenie. Ona sama z odpowiednią dozą humoru przedstawiła znaczenie swego nazwiska, jak i skomplikowane losy swej rodziny w XX wieku. Dużo uwagi poświęciła wspomnieniom z lat 1939–1945, w tym z pobytu w Kielcach, gdzie – jako małe dziecko – doświadczyła bezpośredniego zagrożenia życia swojego i swoich najbliższych oraz zetknęła się z tragedią jeńców radzieckich, przetrzymywanych w jednym z podobozów  Stalagu XII C Skarzysko-Kamienna. Następnie odniosła się do wojennych losów członków swojej rodziny: ojca i wuja, którzy podczas wojny trafili do niemieckich obozów jenieckich. Ojcu, który przeszedł przez oflagi: II A Prenzlau i VIII A Kreuzburg udało się przetrwać, podczas gdy wuj Roman Jakubik, po ucieczce z robót przymusowych, na które skierowano go ze Stalagu XIII B Weiden, został schwytany i zamordowany przez gestapo. Miał wówczas zaledwie 21 lat.

W dalszej części spotkania bohaterka wspominała swoich nauczycieli i mistrzów, dzięki którym mogła doskonalić swe umiejętności warsztatowe. Byli wśród nich: licealna polonistka, prof. Stanisław Kolbuszewski, Edmund Osmańczyk czy Melchior Wańkowicz. Opowiedziała także o kulisach powstawania niektórych swoich publikacji, w tym zwłaszcza biografii Janiny Lewandowskiej, córki gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, zamordowanej w Katyniu. W podsumowującej spotkanie rozmowie z dyrektor Muzeum, dr Violettą Rezler-Wasielewską, pisarka przypomniała swoją długoletnią współpracę z naszym Muzeum i odniosła się do swojego tekstu poświęconego ojcu, który opublikowała w książce Ballada polska (Opole 1976 r.).

Kolejne spotkanie z cyklu „Twarze Opola” odbędzie się we wrześniu. Zapraszamy!

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola

wstecz