Relacja ze spotkania Profesor Wiesław Lesiuk. Portret naukowca i pedagoga

20 lutego (czwartek) w opolskiej siedzibie muzeum odbyło się spotkanie poświęcone sylwetce prof. dr. hab. Wiesława Lesiuka, wybitnego historyka regionalisty, który swoje zawodowe życie związał z opolskimi placówkami naukowymi i kulturalnymi. O jego dorobku naukowym, pedagogicznej działalności i zainteresowaniach pozazawodowych opowiadali prof. prof. Michał Lis, Edmund Nowak, Stanisław Senft i dr Czesław Wawrzyniak.

Spotkanie rozpoczęła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor muzeum od prezentacji idei cyklu „Twarze Opola” oraz krótkiej informacji o związkach prof. Wiesława Lesiuka z naszą placówką. Ten drugi wątek był następnie kontynuowany przez dr. Czesława Wawrzyniaka, który zwrócił uwagę na dużą aktywność naukową W. Lesiuka oraz gotowość do udzielania wsparcia młodszym kolegom, w tym również pracownikom muzeum. Był pełnym życzliwości promotorem ich prac oraz sumiennym recenzentem. Najlepiej, jak stwierdził dr C. Wawrzyniak,  jego postawę oddaje stwierdzenie, iż „szedł przez życie z podniesionym czołem, a nie z zadartym nosem”. Z tą oceną prof. W. Lesiuka zgodził się kolejny uczestnik rozmowy, prof. Stanisław Senft, który wspominał swoją bliską znajomość z W. Lesiukiem od czasów liceum poprzez okres studiów aż po kontakty w dorosłym życiu, przede wszystkim na niwie zawodowej. Charakteryzując dorobek naukowy bohatera spotkania prof. S. Senft zwrócił uwagę na dwie fundamentalne prace, tj. Pieniądz zastępczy na Śląsku w latach 1914-1924 oraz Duńsko-niemieckie doświadczenia w rozwiązywaniu problemów etniczno-narodowościowych na pograniczu z perspektywy polskiej. Wspominał także duże zaangażowanie W. Lesiuka w obronę badań regionalnych, zwłaszcza w czasie gdy ich obrońców było niewielu. Profesor Michał Lis charakteryzując dorobek pisarski bohatera wydarzenia, zwrócił uwagę na trzy kierunki jego działań, tj. prace o charakterze badawczym, prace popularyzatorskie (monografie), wreszcie prace, których celem było podniesienie rangi Śląska jako regionu europejskiego. W podsumowaniu tej części prof. Edmund Nowak jeszcze raz przypomniał, że muzeum zawsze mogło liczyć na bezinteresowną pomoc W. Lesiuka. Działo sie tak m.in. w przypadku pracy nad monografią powojennego obozu w Łambinowicach oraz w trakcie procesu upamiętnienia jego ofiar. Profesor Lesiuk z właściwym sobie spokojem, rzeczowością i przekonaniem uzasadniał wówczas wybory podejmowane przez.muzeum. Był też, jak wspominał E. Nowak, człowiekiem punktualnym, sumiennym, realizującym rozmaite pasje i zainteresowania.

W drugiej części spotkania, która była swobodną wymianą zdań między gośćmi, głos zabrali m.in. płk Stefan Szelka (prezes Opolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych), dr Lech Rubisz (dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego ), prof. dr hab. Danuta Kisielewcz (Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego)

Na kolejne spotkanie z cyklu „Twarze Opola” zapraszamy 20 marca. Będzie ono poświęcone Romanowi Kwaśniewskiemu.

Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola.

 
wstecz