Relacja z XII sesji edukacyjnej Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej

7 czerwca (wtorek) w siedzibie Muzeum w Opolu odbyła się XII sesja edukacyjna Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej.

Program tegorocznej sesji koncentrował się na nauczaniu o postawach człowieka wobec współczesnego świata, występującego w nim zła i przemocy. Prelegenci, tj. prof. dr hab. Izabela Skórzyńska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Alicja Bartuś (Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu), Dorota Whitten (Fundacja Dom Pokoju we Wrocławiu), a także nauczyciele, współpracujący z naszym Muzeum: dr Marek Białokur, Dorota Golanowska-Ptak i Bożena Wojciechowska zastanawiali się nad skuteczną edukacją o prawach człowieka w muzeach-miejscach pamięci, jednoznacznie stwierdzając iż jest ona jednym z najważniejszych zadań tego typu miejsc. Podkreślono przy tym ogromne znaczenie aktywnej instytucji muzealnej – organizatora kontaktu młodzieży ze świadkami historii, konkursów i projektów, które odgrywają niepoślednią rolę w usystematyzowaniu, utrwaleniu i pogłębieniu wiedzy zdobytej w szkole, a także w uzyskiwaniu nowych doświadczeń poznawczych i uwrażliwianiu. Z uwagi na fakt, iż jak dotąd pracy miejsc pamięci w tym zakresie nie są w pełni zadowalające, placówki te poszukują nowych rozwiązań. Te ostatnie, w odniesieniu do działalności edukacyjnej naszego Muzeum, zaprezentowali jego pracownicy: dr Anna Wickiewicz (projekt pt. Wielopłaszczyznowa pamięć: nauczanie na miejscu oraz online o nazistowskich, a także stalinowskich obozach koncentracyjnych i internowania) i Dorota Musiał („51/50. Wystawa jubileuszowa Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu” jako przykład działania edukacyjnego) oraz nauczycielka dr Dorota Maćkula (Warsztat w ramach Teki Edukacyjnej IPN).

Podczas sesji przedstawiony został program Narodowego Centrum Kultury pn. Bardzo Młoda Kultura, którego celem jest wspieranie edukacji kulturowej w Polsce. Joanna Ojdana, reprezentująca operatora programu na województwo opolskie – Muzeum Śląska Opolskiego, przedstawiła możliwości, jakie niesie ze sobą ów projekt dla animatorów kultury i edukatorów na Śląsku Opolskim.

Przedsięwzięcie zakończył finał VIII edycji ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny „Póki nie jest za późno” (relacja z niego jest dostępna na naszej stronie pod adresem:  http://www.cmjw.pl/aktualnosci/ogloszenie-wynikow-viii-edycji-ogolnopolskiego-konkursu-na-projekt-historyczny-ipoki-nie-jest-za-poznoi,232.html). W tegorocznej sesji uczestniczyli nauczyciele przedmiotów humanistycznych oraz pracownicy ośrodków metodycznych i muzealnych z województwa opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego, którzy chętnie wymieniali się doświadczeniami w zakresie współpracy z z muzeami-miejscami pamięci. Na następne tego typu spotkanie zapraszamy w przyszłym roku.

wstecz