Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Relacja z X Pleneru Plastycznego w Łambinowicach

Od 7 do 9 czerwca w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach odbywał się X Plener Plastyczny pod hasłem Doświadczyć, zrozumieć, pamiętać. Uczestniczyło w nim 25 uczniów z I klasy Liceum Plastycznego Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu oraz trzech nauczycieli: Zbigniew Natkaniec, Dorota Różycka i Marcin Dubiel.

Celem pleneru było zapoznanie się młodzieży ze skomplikowaną historią miejsca pamięci, a następnie twórcza ekspresja doświadczenia pobytu w nim, która jest wyrazem uczestnictwa w tworzeniu kultury pamięci. Zajęcia plastyczne poprzedziła projekcja filmu edukacyjnego pt. Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci oraz zwiedzanie ekspozycji muzealnych, cmentarzy wojennych i pozostałości obozowych, pod opieką Andrzeja Prajela, pracownika Działu Edukacji i Wystaw. Dużym przeżyciem dla uczniów były zwłaszcza wizyty na cmentarzach oraz możliwość wejścia do zrekonstruowanego baraku na terenie Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf.

Następnie młodzi ludzie podczas wielogodzinnej pracy twórczej pod opieką artysty plastyka – Zbigniewa Natkańca, tworzyli szkice rysunkowe, malarskie oraz w technikach mieszanych na papierze oraz kartonie. Miejscem ich pracy był teren byłego Stalagu 318 /VIII F (344), Stary Cmentarz Jeniecki oraz Cmentarz Ofiar Obozu Pracy.

Plener plastyczny zakończył się wyłonieniem najlepszych prac, z których utworzona zostanie ekspozycja czasowa, prezentowana w siedzibie muzeum w Łambinowicach.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego