Relacja z wernisażu wystawy czasowej pt. „Zbrodnia i pamięć. Bykownia – czwarty cmentarz katyński”.

8 kwietnia b. r. (wtorek) o godz. 13.00 w siedzibie muzeum w Opolu miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej pt. Zbrodnia i pamięć. Bykownia – czwarty cmentarz katyński, przygotowanej przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Otwarcia ekspozycji dokonała Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor muzeum, która przy­witała licznie zgromadzonych gości i przedstawiła autora scenariusza wystawy i zarazem zastępcę dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Mieczysława Górę.
Prelegent dokonał charakterystyki ekspozycji, która prezentuje historię tajnego cmentarza ofiar NKWD w Bykowni, ze szczególnym uwzględnieniem polskich jeń­ców wojennych, zamordowanych w więzieniach i obozach przejściowych na obszarze Ukra­iny w latach 1939–1940. Następnie przedstawił zgromadzonym dokumentację fotograficzną z prac archeologicznych, przeprowadzonych w latach 2001–2012 w Bykowni przez rządową grupę ekspertów, której był członkiem. Opowiedział także o wielu, istotnych szczegółach, dotyczących badań naukowych z zakresu archeologii, antropologii czy konserwacji, którym zostały objęte polskie groby w Bykowni. Jak podkreślił, to właśnie wszechstronne działania polskiej grupy ekspertów, którym pomagali ukraińscy badacze, umożliwiły lokalizację grobów, ich właściwą eksplorację i dokumentację, zabezpieczenie pamiątek i wreszcie godne upamiętnienie ofiar. Po wystąpieniu M. Góry głos zabrała Ur­szula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu, która opowiedziała o staraniach podjętych przez tę organizację w celu upamiętnienia Polaków pochowanych w Bykowni. Efektem tych zabiegów jest stalowy krzyż, ufundowany przez opolską Rodzinę Katyńską, który w 2012 r. stanął na polskim cmentarzu wojennym w Bykowni.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu, studenci historii Uniwersytetu Opolskiego z dr Anną Gołębiowską oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu z Urszulą Izdebską.

wstecz