Relacja z wernisażu wystawy czasowej pt. Pomeranija. Serbscy jeńcy wojenni w II okręgu wojskowym Wehrmachtu 1941–1945

25 maja w siedzibie muzeum w Opolu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej pt. Pomeranija. Serb­scy jeńcy wojenni w II okręgu wojskowym Wehr­machtu 1941–1945, przy­go­towanej przez Muzeum Arche­olo­giczno-Historyczne w Stargar­dzie.

Uroczystość rozpoczęła powitaniem gości dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum. Wśród przybyłych na wernisaż, było także wielu uczestników przedpołudniowej uroczystości wieńczącej prace konserwatorskie przy Pomniku Jeńców Serbskich na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach: Ambasador Republiki Serbii w Polsce, Radojko Bogojević, Konsul Mihailo Petkovski, Konsul Honorowy Ranko Tomović i Catalin Rado, Sekretarz Ambasady Rumunii w Polsce, a także Adam Siwek, Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walki i Mę­czerstwa oraz Janusz Wójcik, Dyrek­tor Departamentu Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opol­skiego.

Wystawę niezwykle zajmująco przedstawiła jej kuratorka, Jolanta Aniszewska, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Wyjaśniając ideę ekspozycji, przedstawiła ona zwięźle tło historyczne tytułowego problemu. Losy jeńców serbskich w II Okręgu Wojskowym podczas II wojny światowej uczestnicy wernisażu poznali, słuchając w skupieniu interesującej relacji o niełatwym i żmudnym procesie powstawania wystawy. Rozpoczął się on od udzielenia pomocy właścicielce  portretów serbskich jeńców w identyfikacji ich nieżyjącego autora Branko Kovačevicěa, jeńca Oflagu 65 Barken­brüg, i dotarciu do jego rodziny. Portrety te, dziś już własność muzeum w Stargardzie, są bardzo ważną częścią wystawy. Jeden z nich przedstawia wybitnego serb­skiego kompozytora rosyjskiego pochodzenia – Alek­sieja Buta­kova, również jeńca, który po wojnie skomponował muzykę do filmu wojennego pt. Czerwony kwiat z 1950 r. w reż. Gustava Gavrina, pokazywanego we fragmentach w trakcie wernisażu. Wystawę tworzą ponadto trójwymiarowe pamiątki (przedmioty codziennego użytku, fragmenty umundurowania) oraz plansze z tekstem i archiwalnymi fotografiami, m.in. ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Po kuratorskiej prezentacji wystawy głos zabrał Ambasador Republiki Serbii, Radojko Bogojević, który podziękował za pielęgnowanie pamięci o serbskich jeńcach wo­jen­nych podczas obu wojen świato­wych. Goście uroczystości mieli jeszcze okazję zwiedzania wystawy razem z jej twórczynią, a także wymiany spostrzeżeń i refleksji.

Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia 2014 r.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt został dofinansowany z budżetu województwa opolskiego

wstecz