Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Relacja z wernisażu wystawy czasowej pt. Gołąbek pokoju

8 maja w naszej siedzibie w Opolu została otwarta wystawa czasowa pt. Go­łą­bek pokoju, przygotowana przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Wśród przedsięwzięć organizowanych przez nas w związku z 70 rocznicą zakończenia II wojny światowej, jest prezentacja nowej wystawy czasowej Go­łą­bek pokoju, którą przygotowało Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Otwarcia ekspozycji dokonała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum. Ideę wystawy i symbolikę prezentowanych prac omówił natomiast opolski karykaturzysta, scenarzysta teatral­ny i fil­mowy,  Andrzej Czyczyło, również autor jednej z prezentowanych prac. Artysta odwołał się do tradycji polskiego rysunku saty­rycz­nego, który w powojennej rzeczywistości jako jeden z nielicznych nurtów sztuki, mógł bez większych problemów funkcjonować w sferze publicznej. Jako przykład Andrzej Czyczyło przywołał czasopismo satyryczne „Szpilki”, zało­żone w grud­niu 1935 r. przez Zbigniewa Mitznera, Eryka Lipińskiego i Zenona Wasilewskiego. Wyjaśnił też historię gołąbka jako uniwersalnego symbolu pokoju i omówił naj­cie­kaw­sze – w jego opinii – z prezentowanych grafik. Violetta Rezler-Wasielewska w zakończeniu wernisażu podkreśliła wagę i zna­czenie niezby­walnych wartości jakimi są pokój i wolność, które stanowią gwarancję m.in. autonomii sztuki. Po zakończe­niu oficjalnej części wernisażu jego uczestnicy mieli okazję wymienić się wrażeniami i poroz­mawiać osobiście z opolskim rysownikiem.

Ekspozycja pt. Gołąbek pokoju składa się z prac wykonanych przez współczesnych artystów, zajmujących się rysunkiem satyrycznym oraz sztuką karykatury, m.in.: Eryka Lipińskiego, Stefana Wielgusa, Antoniego Chodorowskiego, a także Leszka Ołdaka i Andrzeja Czyczyło.

Wystawę można oglądać do 25 czerwca br.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego