Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Relacja z wernisażu

Od 19 listopada br., w naszym Muzeum w Opolu prezentowana jest wystawa czasowa pt. „600.000 volte NO – Gli IMI italiani in Polonia / 600.000 razy NIE – historia internowanych żołnierzy włoskich w Polsce". Uroczyste otwarcie tej ekspozycji odbyło się o godzinie 13.00. Na wernisaż przybyła Konsul Honorowa Republiki Włoskiej we Wrocławiu Monika Kwiatosz, pełniąca – obok Ambasadora Republiki Włoskiej w Polsce Aldo Amati – patronat honorowy nad wydarzeniem.

Diego Audero, inicjator i twórca wystawy przedstawił dramatyczne losy włoskich żołnierzy, którzy trafili do obozów jenieckich Wehrmachtu na terenie m.in. Generalnego Gubernatorstwa po tym, jak szef rządu włoskiego Petro Badoglio z inicjatywy króla Wiktora Emanuela III zastąpił sojuszu z III Rzeszą układem z aliantami. Około 600 tys. włoskich żołnierzy, którzy zostali przez Niemców internowani, a odmówili współpracy z nimi, znalazło się w wyjątkowo złej sytuacji. Przetrzymywani w bardzo złych warunkach, zmuszani do ciężkiej pracy, pozbawieni jakiegokolwiek zainteresowania ze strony własnego państwa, w którym rozpoczęła się wojna domowa, w dużej liczbie umierali. Ci, którym udało się przeżyć i powrócić do kraju, nie spotkali się do dzisiaj z szacunkiem i uznaniem.

Spotkanie było okazją do interesującej rozmowy o współczesnym społeczeństwie Włoch i ciągle brzmiących tam echach II wojny światowej.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum do 17 stycznia 2020 r.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego