Relacja z seminarium pt. Polacy w obcych mundurach…

W piątek, 23 listopada br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, odbyło się seminarium naukowe pt. Polacy w obcych mundurach w obozach jenieckich w latach I wojny światowej.

Wydarzenie, zorganizowane przez Muzeum, otworzyła dyr. dr Violetta Rezler-Wasielewska. Prowadzenia spotkania, jego moderowania, podjął się natomiast prof. dr hab. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego i przewodniczący Rady Muzeum.

Jako pierwszy z referatem wystąpił dr Piotr Łubiński z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Przybliżył on kwestię wpływu wojny na kształtowanie się międzynarodowego prawa humanitarnego (którą zamieściliśmy na muzealnym Facebooku – https://tiny.pl/thg7c). Następnie dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego CMJW, mówił o Polakach z armii carskiej w niewoli niemieckiej. Doktor hab. Dorota Sula z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy opowiedziała o organizowaniu przez Polaków pomocy rodakom w niewoli rosyjskiej, a mgr Michał Janik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w wystąpieniu pt. Zapomniani bohaterowie – sylwetki Polaków pomagających jeńcom wojennym w Rosji i we Włoszech 1914-1918, przybliżył ich wybrane postacie. Po krótkiej przerwie w obradach, temat Z obozów jenieckich do Armii Polskiej we Francji gen. Józefa Hallera zreferowała mgr Ewelina Klimczak z Działu Naukowego CMJW. Problem hallerczyków rozwinął jeszcze prof. dr hab. Krzysztof Kawalec z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, mówiąc o Groźbie usunięcia z „Błękitnej Armii” ochotników – dawnych jeńców z armii niemieckiej – w lipcu 1918 r. Jako ostatni wystąpił prof. dr hab. Michał Lis z PIN-Instytutu Śląskiego, który przedstawił jenieckie losy śląskiego działacza Jana Ludygi-Laskowskiego.

Po dyskusji, dyrektor CMJW podziękowała wszystkim za udział i oficjalnie zamknęła seminarium, które było kolejnym wydarzeniem Muzeum, zorganizowanym w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski – Niepodległa i 100 rocznicy zakończenia I wojny światowej.

wstecz